RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

"...błagał o życie, a policjant go zastrzelił. Nie słyszałeś o nim, bo był biały"

„Życie Białych się liczy” to odpowiedź internautów na niesprawiedliwą przemoc wobec osób o białej skórze („Black lives matter”) (Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

„Życie wszystkich się liczy” („All lives matter”) to odpowiedź Amerykanów na hasło Antify i wspierających ją polityków oraz media „Życie Czarnych się liczy” („Black lives matter”), które w ostatnich tygodniach zalało media społecznościowe. Stało się tak w ramach sprzeciwu wobec przemocy względem osób czarnoskórych, po zabójstwie George'a Floyda, ale z czasem hasło to zaczęło być używane również jako usprawiedliwienie aktów przemocy i poniżania białej społeczności USA.

Mieszkańcy Minnesoty upamiętnili George’a Floyda [WIDEO]

Amerykanie upamiętnili George’a Floyda, który zmarł po brutalnej interwencji policjantów w Minneapolis. Mieszkańcy stanu Minnesota składali kwiaty...

zobacz więcej

Jeden z internautów zauważa jednak, że „złe rzeczy zdarzają się wszystkim rasom”. Przypomina o zabójstwie 26-letniego mężczyzny w hotelowym korytarzu w 2016 w Arizonie. Jak widać na wideo nagranym w momencie zabójstwa, funkcjonariusz kazał mężczyźnie podnieść ręce, bo zostaną oddane strzały w jego kierunku. 26-latek kucając na kolanach, opuścił jednak ręce i podparł się nimi o podłogę. Zaraz został zastrzelony.

Jak podało BBC powołując się na lokalne media, amerykański policjant po śmiertelnym strzale został zwolniony z pracy. Jednak w 2018 roku tymczasowo został ponownie zatrudniony.

Takie działanie pozwoliło mu na ubieganie się o dożywotnią pensję emerytalną, ponieważ z powodów zdrowotnych mógł przejść na emeryturę, zamiast być zwolnionym. Jak powiedział dla ABC News lokalny urzędnik Chris Brady, policjant złożył wniosek o potwierdzenie u niego zespołu stresu pourazowego w związku z oddaniem strzałów. Były oficer aplikował o rentę inwalidzką i emeryturę medyczną – podał departament policji Mesa w stanie Arizona.


Internauta zwracając się do słuchaczy zaznacza, że nie słyszeli o tym zdarzeniu, ponieważ zabity mężczyzna był biały. Po czym przywołuje inny przypadek z 2016, kiedy to inny biały mężczyzna, przyciskany do ziemi przez policjanta z Dallas, zmarł przy jednym z amerykańskich parkingów. Jak podkreśla spiker, mężczyzna zmarł w taki sam sposób, jak Georg Floyd. Dodaje, że nie słyszeliśmy o tym, ponieważ był biały.

źródło:
Zobacz więcej