Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Przeminęło z wiatrem” liderem na liście bestsellerów Amazona

Zainteresowanie filmem wzrosło po usunięciu go z platformy HBO Max (fot. Hulton Archive/Getty Images)

Po tym, jak HBO Max usunęło we wtorek ze swojej oferty „Przeminęło z wiatrem”, legendarny film w ciągu jednego dnia znalazł się na 1. miejscu listy bestsellerów Amazona. Usunięcie filmu z platformy było reakcją na opublikowany w gazecie „Los Angeles Times” list otwarty scenarzysty oscarowego filmu „Zniewolony. 12 Years a Slave” Johna Ridleya. Argumentował on, że przedwojenny film utrwala rasistowskie stereotypy i gloryfikuje amerykańskie Południe sprzed wojny secesyjnej.

HBO Max usunęło z oferty „Przeminęło z wiatrem”, bo jest „rasistowski”

Nie słabną protesty spowodowane śmiercią Geroge'a Floyda. Niektóre tytuły filmowe, jak „Tylko sprawiedliwość”, „Selma” czy „Nienawiść, którą...

zobacz więcej

Rzecznik HBO Max tłumaczył magazynowi „Variety”, że „Przeminęło z wiatrem” to „produkt swoich czasów”, zawierający „pewne etniczne i rasowe uprzedzenia”, które były powszechne wśród Amerykanów.

– Takie rasistowskie przedstawienie postaci było złe i dziś jest tak samo – powiedział.

Film ma powrócić na platformę w nowej wersji, z dołączoną dyskusją dotyczącą historycznego kontekstu i wyraźnym potępieniem rasistowskiego przedstawienia postaci.

Zamieszanie wokół filmu sprawiło, że wzrosło nim zainteresowanie wśród użytkowników korzystających z innych popularnych platform. W ciągu doby dzieło znalazło się na szczycie listy bestsellerów Amazona; jest też na piątym miejscu najchętniej oglądanych filmów Apple iTunes w USA.

Ekranizacja bestsellerowej książki Margaret Mitchell opowiada historię umiejscowioną w trakcie wojny secesyjnej i po jej zakończeniu. Bohaterką „Przeminęło z wiatrem” jest dziedziczka leżącej w okolicach Atlanty plantacji, która zakochuje się w cynicznym arystokracie.

W rolach głównych wystąpili Vivienne Leigh, Clark Gable, Hattie McDaniel oraz Olivia de Havilland. Hattie McDaniel za rolę służącej Mammy została nagrodzona Oscarem. Był to pierwszy w historii Oscar dla czarnoskórego artysty.

źródło:
Zobacz więcej