RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gang wyprodukował co najmniej 2 mln podrabianych papierosów

Co najmniej 2 mln podrobionych papierosów wyprodukowano w zlikwidowanej przez CBŚP nielegalnej fabryce, działającej na terenie Wielkopolski. Znajdująca się tam profesjonalna maszyna, mogła wytworzyć nawet 2 tys. sztuk gotowego „towaru” na minutę. Z ustaleń Prokuratury Okręgowej w Poznaniu wynika, że gang kontrolujący manufakturę rozpoczął działalność na początku roku.

Fabryka papierosów „zabunkrowana” kilka metrów pod ziemią. Grupa rozbita dzięki CBŚP

Dzięki informacji funkcjonariuszy CBŚP, Hiszpańska Gwardia Cywilna rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją...

zobacz więcej

W minionym tygodniu funkcjonariusze poznańskiego zarządu CBŚP wkroczyli do kilku miejsc na terenie powiatu konińskiego w poszukiwaniu nielegalnej fabryki papierosów. Wspierali ich antyterroryści z Łodzi i Poznania.

Pod jednym z adresów, na terenie wynajętej hali odkryli przestępczą manufakturę. Na miejscu zastali czterech Ukraińców, całkowicie zaskoczonych widokiem stróżów prawa. W hali ustawiono profesjonalną maszynę o wydajności 2 tys. papierosów na minutę.

W hali znaleziono ponadto ponad cztery tony tytoniu, blisko 15 tys. sztuk gotowych wyrobów, a także hurtowe ilości m.in. bibuły, korkowych oklein filtra (z podrobionym znakiem towarowym znanego koncernu tytoniowego), gilz oraz klejów.

W tym samym czasie, w innych miejscach policjanci zatrzymali siedmiu Polaków. Odkryli także magazyn z komponentami do produkcji papierosów oraz 415 tys. sztuk gotowego towaru. Zabezpieczono również samochód dostawczy, wykorzystywany przez producentów podróbek.

Nielegalna fabryka papierosów w Czechach zlikwidowana dzięki pomocy polskich służb

Czescy celnicy zlikwidowali w okolicach Pilzna profesjonalną fabrykę nielegalnych papierosów, przejmując ponad 85 ton tytoniu i blisko 33 miliony...

zobacz więcej

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu podejrzani usłyszeli zarzuty „popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw karnoskarbowych oraz z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wytwarzaniu wyrobów tytoniowych”. Sąd aresztował dziewięciu zatrzymanych. Wobec pozostałych dwóch osób prokurator podjął decyzję o zastosowaniu dozoru policyjnego i poręczenie majątkowego. Członkom nikotynowego gangu grozi do pięciu lat więzienia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że fabryka działała od stycznia do 3 czerwca tego roku. W tym czasie przestępcy wyprodukowali co najmniej 2 mln podrobionych papierosów. Za sprawą manufaktury Skarb Państwa stracił co najmniej 6 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej