RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Egzekucja polskiego geologa. Zatrzymano domniemanych wykonawców

Pakistańskie służby zatrzymały dwóch mężczyzn, którzy mieli być bezpośrednimi wykonawcami egzekucji polskiego inżyniera Piotra Stańczaka. Do mordu dokonanego przez talibów doszło w lutym 2009 roku.

SKW nie zapomniało o mordercach Piotra Stańczaka. Dowódca al-Kaidy aresztowany

SKW doprowadziła do aresztowania w Afganistanie jednego z dowódców al-Kaidy, współpracującego z ludźmi odpowiadającymi za porwanie i zamordowanie w...

zobacz więcej

Operację, podczas której ujęto mężczyzn, przeprowadzono w Rawalpindi. 1 czerwca siły bezpieczeństwa aresztowały Kaleemullaha i Farida Khanów, członków nielegalnej organizacji Tehreek-i-Taliban Pakistan, po tym, jak otrzymały informacje wywiadowcze o ich przyjeździe do miasta, prawdopodobnie po to, by dokonać zamachu. Znaleziono w ich miejscu zamieszkania materiały wybuchowe.

Po tym przełomie, po 12 latach wznowiono śledztwo w sprawie porwania i zamordowania Piotra Stańczaka. Jak informuje gazeta „Dawn”, podczas przesłuchania Kaleemullah Khan przyznał się do uczestnictwa w egzekucji, a Farid Khan – do przetrzymywania Polaka przez kilkanaście dni w Darra Adam Khel. Obydwaj wskazali siebie na nagraniach z mordu.

Piotr Stańczak był pracownikiem Geofizyki Kraków. 28 września 2008 roku został uprowadzony w miejscowości Attock koło Rawalpindi przez ugrupowanie terrorystyczne. Porywacze zabili jego ochroniarza i dwóch kierowców. W zamian za wypuszczenie Polaka domagali się zwolnienia z więzień swoich towarzyszy.

Wobec niespełnienia tych żądań przez pakistańskie władze i po odmowie przez Stańczaka przejścia na islam, w lutym 2009 roku porywacze ogłosili, że Polaka ścięto. Nagranie z egzekucji upubliczniono. W kwietniu tego samego roku ciało Stańczaka przewieziono do kraju; pogrzeb odbył się na początku maja w Krośnie.

W lutym 2011 roku pakistański sąd uniewinnił dwóch mężczyzn oskarżonych o uprowadzenie i zabójstwo polskiego geologa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej