RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Przesłanie metropolity krakowskiego na święto Bożego Ciała

– Z zewnątrz dochodzą groźby wobec osób, które nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka; współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas procesji Bożego Ciała.

Boże Ciało w czasie epidemii. Episkopat apeluje o ostrożność

Centralnym punktem czwartkowych obchodów uroczystości Bożego Ciała w Polsce jest Msza św. i procesja eucharystyczna. Z powodu epidemii w wielu...

zobacz więcej

Centralne uroczystości Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęły się mszą św. na Wawelu. Następnie procesja wyruszyła na Rynek Główny, gdzie zakończyła się przy ołtarzu przed Kościołem Mariackim.

Jak mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, Kościół żyje „wielką tajemnicą wiary”, a także „żyje Eucharystią i z Eucharystii”. – Od XIII wieku tajemnicę tę publicznie ukazuje całemu światu podczas uroczystości Bożego Ciała – wskazywał.

Przypomniał, że uroczystość ta po raz pierwszy obchodzona była w Belgii w 1246 r., a w 1317 r. została ustanowiona dla całego Kościoła zachodniego. – Zaledwie trzy lata później, w 1320 roku, wprowadził ją do Polski biskup krakowski Nankier. W tym roku obchodzimy 700-lecie tego wiekopomnego wydarzenia – podkreślił.

Metropolita nawiązywał także do kwestii, które współcześnie stają się tematem debaty. – Z zewnątrz, spoza naszego kraju, dochodzą groźby wobec tych osób i instytucji, które, będąc prawdziwie zatroskanymi o właściwy kształt wychowania dzieci i młodzieży, nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka, stworzonego na obraz Boży i Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna – mówił abp Jędraszewski.

Jego zdaniem „tego rodzaju ideologie (...) znajdują swe echo i zwielokrotnienie również w naszej ojczyźnie”. – To nas tym bardziej boli, że stawiają się one w wyraźnej opozycji do ponad 1050-letniej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. Jednakże nie chcemy się poddawać – zadeklarował. – Współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary i naszej wierności wobec Boga – wskazał.
(fot. PAP/Łukasz Gągulski)
(fot. PAP/Łukasz Gągulski)

W czwartek wieczorem ab Marek Jędraszewski przewodniczył mszy świętej w bazylice Bożego Ciała na krakowskim Kazimierzu.

Metropolita krakowski wyraził radość z powodu licznego udziału wiernych w obchodach Bożego Ciała w sytuacji epidemii. Mówił, że „możemy być razem dzięki Bogu, który jest pośród nas i budujemy wspólnotę dzięki Niemu”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej