RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rarytas na aukcji. Modlitewnik królowej, która zginęła na szafocie

Aukcja odbędzie się pod koniec lipca (fot. Christie's)

Co najmniej ćwierć miliona funtów spodziewa się uzyskać dom aukcyjny Christie's ze sprzedaży modlitewnika Marii I Stuart, królowej Szkotów. Aukcja iluminowanego manuskryptu z serią 40 pięknych miniatur, mottem i monogramem władczyni, spisanego po francusku i łacinie, odbędzie się pod koniec lipca.

Najstarsza butelka koniaku sprzedana. „Powinien wciąż dobrze smakować” [WIDEO]

Na aukcji internetowej wylicytowano jedną z najstarszych butelek koniaku. Padła rekordowa kwota. Przez ostatnie 140 lat alkohol był przetrzymywany...

zobacz więcej

– To bardzo rzadka okazja, by nabyć bogato ilustrowany królewski modlitewnik, którego właścicielką była i który emocjonalną notatką opatrzyła jedna z najbardziej intrygujących osobistości w historii Szkocji i Europy – przekonuje Eugenio Donadoni, specjalista Christie's ds. średniowiecznych i renesansowych manuskryptów.

Modlitewnik powstał dla Louise de Bourbon-Vendôme, przełożonej opactwa w Fontevraud we francuskiej Andegawenii. Ustalono, że między 1558 a 1561 rokiem Louise podarowała modlitewnik swojej krewnej – Marii. Ta w imię łączącej je zażyłości umieściła w książce wpis pod francusku i łacinie.

Autorem 40 ilustracji jest mistrz François de Rohan, jeden z najbardziej poszukiwanych artystów dworu francuskiego króla Franciszka I Walezjusza.

Ocenia się, że manuskrypt wrócił z Marią do Szkocji w 1561 roku. Pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku znajdował się w Anglii; został ponownie oprawiony przez rodzinę Edwardsów z Halifaksu. Później trafił do Hale'ów z Alderley w hrabstwie Gloucestershire, o czym świadczy ich ekslibris.

Maria Stuart jest najbardziej znana ze wszystkich szkockich monarchów, przede wszystkim ze względu na swoje tragiczne losy. Urodziła się w 1542 roku, kilka dni po narodzinach została królową. Jako katoliczka w końcu popadła w konflikt z rządzącymi krajem lordami protestanckimi i duchowieństwem kalwińskim. Po przegranej bitwie pod Langside 13 maja 1568 roku uciekła do Anglii, gdzie była przez resztę życia więziona z rozkazu królowej Elżbiety I, w końcu postawiono ją przed sądem za spiskowanie na życie monarchini i 8 lutego 1587 roku ścięto.

źródło:
Zobacz więcej