RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szef niemieckiego MSW już chce przyjmować nowych migrantów

Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/Carlos de Saa)
Europa zmaga się z kryzysem migracyjnym (fot. PAP/EPA/Carlos de Saa)

Niemcy chcą ściągnąć do siebie migrantów uratowanych na morzu, którzy przebywają obecnie na Malcie i we Włoszech – oświadczył szef niemieckiego MSW Horst Seehofer. – Przyjmiemy w tych przypadkach migrantów – powiedział, wskazując, że czasowe wstrzymanie zgody na wjazd migrantów było uwarunkowane „rozwojem epidemii koronawirusa”.

Niemcy ostro krytykują propozycje sankcji USA ws. Nord Stream 2

Nasila się spór geopolityczny dotyczący gazociągu Nord Stream 2 – pisze niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt”. Gazeta relacjonuje krytyczne...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

W miniony weekend władze Malty wpuściły na ląd ponad czterystu uchodźców uratowanych na morzu. Wielu z nich tygodniami przebywało przedtem na małych statkach objętych kwarantanną, niektórzy nawet od końca kwietnia.

W przeszłości Berlin regularnie wspierał Włochy i Maltę. Telewizja Deutsche Welle wskazuje, że teraz, kiedy sytuacja epidemiczna się odpręża, zamierza wznowić pomoc. Jeszcze nie wiadomo, ile osób przyjmie z tych krajów, ale rozmowy trwają.

Według Komisji Europejskiej gotowe do przyjęcia uchodźców z Malty są także Luksemburg, Francja i Portugalia. Deklaracja Seehofera dotyczy też uratowanych z morza migrantów, którzy przebywają na statkach ratunkowych „Alan Kurdi” i „Aita Mari”. Ludzie ci od początku maja liczą na dostanie się na terytorium Włoch.

Wraz z rozwojem epidemii koronawirusa Włochy i Malta tłumaczyły, że nie mogą przyjąć rozbitków, bo porty nie są w stanie spełnić warunków definiujących je jako „bezpieczne miejsce”. Jednocześnie domagały się większego wsparcia od innych krajów europejskich.

Komisja Europejska chce przedstawić w najbliższych tygodniach nową propozycję reformy systemu azylowego Unii Europejskiej. Osiągnięcie postępów w kwestii migracji ma być też jednym z priorytetów niemieckiej prezydencji w Radzie UE, rozpoczynającej się 1 lipca.

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) domaga się od Brukseli, by wznowiła przyjmowanie uratowanych na morzu migrantów. Od początku roku na Morzu Śródziemnym zginęło co najmniej 157 osób, powiedziała Ewangelickiej Agencji Prasowej (EPD) rzeczniczka IOM Safa Msehli. Znacznie wyższa jest nieujawniona liczba ofiar ryzykownych przepraw do Europy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej