RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gliński: W stulecie Bitwy Warszawskiej otworzymy Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku

W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – powiedział w środę w Sulejówku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. To muzeum wpisuje się w nasze działania na rzecz utrwalania polskiej pamięci – podkreślił.

Dzieło Matejki sprzedane za rekordową cenę

Niemal 7 mln zł zapłacił prywatny kolekcjoner za obraz Jana Matejki. Tym samym „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” z 1872 r. stał się...

zobacz więcej

W Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odbyła się uroczystość wręczenia tablic upamiętniających stulecie Bitwy Warszawskiej.

– Trzy i pół roku temu, panie prezydencie, kładliśmy tutaj razem kamień węgielny. Po trzech i pół roku inwestycja jest gotowa, trwają prace nad instalacją wystawy stałej. W sierpniu, w stulecie Bitwy Warszawskiej, otwieramy oczekiwane od wielu lat, muzeum – powiedział wicepremier Gliński. – To muzeum wpisuje się w nasze działania w ostatnich czterech i pół roku na rzecz utrwalenia polskiej pamięci – podkreślił.

Minister kultury poinformował, że polski rząd prowadzi „83 różne przedsięwzięcia inwestycyjne w obszarze instytucji muzealnych”. – Z czego 43 to projekty europejskie, gdzie wkład Polski to jest ponad 50 proc. w każdy z tych projektów, a 40 to projekty polegające przede wszystkim na budowaniu nowych muzeów, na wspieraniu tych, które już istnieją – wyjaśnił szef MKiDN.

Wymienił m.in. budowane na warszawskiej Cytadeli Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego, otwarte w 2019 roku w Świątyni Opatrzności Bożej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Przypomniał także, że drugie muzeum poświęcone postaci Jana Pawła II jest budowane w Toruniu oraz że powstają m.in. dwa muzea Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i w Warszawie.

Rozdano nagrody 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Polski film najczęściej wyróżniany

Radu Ciorniciuc za film „Acasa, mój dom” otrzymał Złoty Róg, główną nagrodę w konkursie dokumentalnym na zakończonym w sobotę jubileuszowym 60....

zobacz więcej

Minister kultury ocenił, że oprócz pamięci ważna jest „jakość pamięci, czyli prawda”. – Zwłaszcza w czasach postprawdy wydaje się, że prawda to jest to, co jest szalenie istotne i po to m.in. te instytucje budujemy – dodał.

– Funkcje tożsamościowe, funkcje edukacyjne, funkcje poznawcze i jeszcze jeden bardzo ważny wymiar, dla którego budujemy te polskie muzea, to jest wymiar gospodarczy i rozwojowy. Kultura i przemysły kreatywne to w tej chwili w nowoczesnym społeczeństwie są wielkie koła zamachowe rozwoju gospodarczego i dlatego Polska inwestuje także w tym obszarze – zaznaczył szef resortu kultury.

Gliński podziękował także prezydentowi za współpracę. – Zrealizowaliśmy wspólnie bardzo wiele wspaniałych projektów, z których możemy być dumni. To jest kwestia czytelnictwa, Pomników Historii – mówił minister kultury. Zwrócił uwagę, że wcześniej w Polsce było 61 takich pomników, a w tej chwili jest ich 107. To znaczy, że 107 lokalnych społeczności – dba o zabytki, o miejsca pamięci, które zostały podniesione przez pana prezydenta do poziomu Pomników Historii – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej