RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Defender-Europe 20. Wojskowe manewry w Drawsku Pomorskim

6 tys. żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i 2 tys. żołnierzy polskich bierze udział w rozpoczętych w Drawsku Pomorskim manewrach pod nazwą „Defender-Europe 20”. To ćwiczenia, które mają sprawdzić, jak szybko Amerykanie mogą przerzucić żołnierzy i ciężki sprzęt do Europy Środkowo-Wschodniej, gdyby była taka potrzeba.

Defender-Europe pod ostrzałem – trolli i rosyjskiej propagandy

Na poligonie w Drawsku Pomorskim wznowiono organizowane przez armię USA i Polskę ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus. Pełną parą mają ruszyć w...

zobacz więcej

Manewry były początkowo planowane na marzec, ale pandemia koronawirusa sprawiła, że do skutku doszła jedynie niewielka ich część. Wojskowi dowódcy zmienili program ćwiczeń, a główną ich część zorganizowali właśnie teraz.

– Żołnierze przygotowują się do głównego zamierzenia do tzw. pokonania szerokiej przeszkody wodnej. Żołnierze będą te przeszkodę pokonywać zarówno po moście, który został zbudowany przez naszych saperów, ale także wozami – powiedział mjr Marcel Podhorodecki, oficer 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Strona amerykańska poinformowała, że w czasie manewrów żołnierze przerzucą w sumie 3 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu zza Oceanu. Wykorzystają też 9 tys. sztuk sprzętu armii USA, przechowywanego w magazynach w Europie.

Ćwiczenia „Defender-Europe 20” zakończą się 18 czerwca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej