RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Co zakłada Karta Rodziny

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda podpisał Kartę Rodziny. Znajdują się w niej programy prorodzinne oraz zapisy dotyczące obrony instytucji małżeństwa. – Rodzina jest fundamentem społeczeństwa i wymaga szczególnej opieki ze strony państwa – podkreślał w Warszawie ubiegający się o reelekcję prezydent.

„Przypadkowy” mieszkaniec zaatakował prezydenta. Wiadomo, kim jest

„Jest pan marionetką, nie jest pan prezydentem wszystkich Polaków” – wykrzykiwał do prezydenta Andrzeja Dudy jeden z mieszkańców Bytowa. Prezydent...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Jako pierwszy punkt karty prezydent wymienił politykę wsparcia finansowego dla rodzin. W tym kontekście wymienił funkcjonujące już programy – 500Plus, wyprawkę szkolną 300Plus oraz program MamaPlus.

Przypomniał również swoją zapowiedź wprowadzenia bonu wakacyjnego w wysokości 500 zł na każde dziecko. Zapewniał także objęcie szczególną opieką rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami. – Pierwszy punkt to jest właśnie wsparcie finansowe, a podpunkt to gwarancja świadczeń prorodzinnych – mówił Duda.

Następny punkt dotyczy wprowadzania nowych programów wsparcia. Prezydent mówił, że chodzi o bon dla dzieci w wysokości 500 zł. Punkt ten dotyczy także objęcie „szczególną opieką rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami”.– Nie ma i nie będzie małżeństwa w żadnej innej postaci, niż związek kobiety i mężczyzny. Nie ma zgody na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. To obca ideologia. Nie ma na to zgody, aby w jakiejkolwiek formule to zjawisko mogło funkcjonować w naszym kraju – wskazał Duda.

Prezydent dodał, że program zakłada również ochronę dzieci przed ideologią LGBT – chodzi o prawo rodziców do decydowania, jak chcą wychowywać dzieci.

„Rodzina to miejsce, gdzie jest prawdziwa wolność. Dla mnie jest najważniejsza”

Dla mnie najważniejsza jest polska rodzina jako fundament naszego społeczeństwa, jako najważniejsza społeczna komórka, jako najważniejsza...

zobacz więcej

– To rodzice są odpowiedzialni za edukację seksualną swoich dzieci. Nie ma możliwości, by jakiekolwiek instytucje ingerowały w to, jak rodzice wychowują swoje dzieci – powiedział.

Wsparcie dla seniorów to kolejny filar deklaracji, która ma gwarantować zachowanie obniżonego wieku emerytalnego, utrzymanie wszystkich programów społecznych dla seniorów, tj. tzw. trzynastej emerytury, darmowych leków dla osób powyżej 75 lat i programu „Opieka plus”. Przewiduje również wsparcie dla dziadków pomagających rodzicom w wychowaniu i opiece nad dziećmi.

W karcie zwrócono też uwagę na rodziców samotnie wychowujących dzieci. Podpisując dokument, prezydent podjął się zapewnienia ochrony prawnej i materialnej osobom samotnie wychowującym dzieci, a także poprawę funkcjonowania funduszu alimentacyjnego i zwiększenie ściągalności środków.

Ostatnim elementem dokumentu jest „rynek pracy przyjazny rodzinie”, który przewiduje wsparcie dla wykonywania pracy zdalnej, ochronę i ułatwienia dla kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy i zachęcanie pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek. W karcie podkreślono, że „posiadanie dziecka nie może być argumentem przeciw rozwojowi zawodowemu”.

Jak czytamy w deklaracji, „rodzina to najmniejsza wspólnota, w której dorastamy i dojrzewamy, to fundament naszej tożsamości. Rodzina to nie tylko rodzice i dzieci, ale także dziadkowie, z których mądrości, doświadczenia i pomocy korzystamy”. Dlatego – podkreślono w dokumencie podpisanym przez prezydenta – państwo zobowiązane jest udzielać rodzinie wsparcia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej