RAPORT

Pogarda

Słowacja otwiera granice dla kolejnych państw. Nie ma wśród nich Polski

Do listy tak zwanych bezpiecznych krajów dołączono m.in. Niemcy, Szwajcarię, Chorwację, Bułgarię, państwa bałtyckie  (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)
Do listy tak zwanych bezpiecznych krajów dołączono m.in. Niemcy, Szwajcarię, Chorwację, Bułgarię, państwa bałtyckie (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Słowacji Igor Matovicz poinformował, że jego kraj odchodzi od większości obowiązujących jeszcze ograniczeń związanych z koronawirusem. Między innymi otworzył granice dla kolejnych 16 państw, ale bez Polski. Maseczki nadal będą obowiązkowe w sklepach i środkach komunikacji.

Czarnogóra zostanie otwarta dla grup turystów z Polski

Czarnogóra będzie otwarta dla grup turystów z Polski – poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Kraj ten jako jeden...

zobacz więcej

Większość dotąd obowiązujących ograniczeń związanych z koronawirusem przestaje stopniowo obowiązywać od 10 czerwca. Do listy tak zwanych bezpiecznych krajów, która obecnie obejmuje Czechy, Węgry i Austrię, dołączono kolejnych 16, m.in. Niemcy, Szwajcarię, Chorwację, Bułgarię, państwa bałtyckie i niektóre kraje w północnej Europie. Na liście nie znalazła się Polska. Dla Słowaków oznacza to możliwość podróżowania do 19 państw bez konieczności udania się po powrocie na kwarantannę i bez okazywania negatywnych testów na Sars-CoV-2.

Zniesiono także ograniczenia obecności dzieci w przedszkolach i działających już wcześniej niższych klasach szkoły podstawowej. Pozostałe klasy będą mogły zostać uruchomione na tydzień przed wakacjami, a udział uczniów w lekcjach również nie będzie obowiązkowy. W ciągu tego tygodnia uczniowie, jak zapowiedział premier, powinni dostać promocję do kolejnej klasy.

Matovicz wezwał Słowaków do ostrożności w kolejnej fazie odchodzenia od ograniczeń.

– Są w Europie przykłady, gdzie sądzono, że mają najgorsze już za sobą. Nagle wymknęło im się to spod kontroli i mają druga falę – powiedział premier, wskazując przykład Macedonii Północnej, gdzie ponownie wprowadzono zakaz wychodzenia z domu.

W ramach znoszenia ograniczeń Słowacja rezygnuje z limitu liczby osób w sklepach, będą też mogły działać kluby nocne. Luzowanie restrykcji nie oznacza jednak odejścia od zakazu handlu w niedzielę, który pojawił się razem z koronawirusem.

Czesko-słowacka granica nie do końca otwarta. Nie wszyscy przejadą

Czescy przewoźnicy kolejowi i autobusowi poinformowali, że mimo otwarcia o północy ze środy na czwartek granicy ze Słowacją, nie będą mogli wjechać...

zobacz więcej

Sklepy nadal będą zamknięte w niedziele, kiedy ma być w nich przeprowadzana dezynfekcja. Partia premiera Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobowości (OLANO) zakłada ponadto, że zakaz handlu w niedziele nadal będzie obowiązywać nawet po zakończeniu pandemii.

Matovicz, prezentując nowe rozwiązania, nie wspomniał, co rząd pod jego kierownictwem zamierza zrobić z obowiązującym do 13 czerwca stanem wyjątkowym, w którym m.in. obowiązuje zakaz strajków w służbie zdrowia i ograniczone jest prawo zgromadzeń.

Na Słowacji, kraju z 5,5 mln ludności, odnotowano do tej pory 1 531 potwierdzonych przypadków infekcji Sars-CoV-2, a zmarło 28 osób – w przeliczeniu na milion mieszkańców znacznie mniej niż w Polsce. Ponad 90 proc. chorych zostało już wyleczonych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej