RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Burzowy okres w Tatrach. Na szczytach nadal leży śnieg

Ratownicy TOPR odradzają wyprawy w wyższe partie gór (fot. PAP/Grzegorz Momot)

W Tatrach nastał burzowy okres. Na najbliższy tydzień codziennie zapowiadane są tu opady deszczu i burze. Ratownicy TOPR odradzają wyprawy w wyższe partie gór.

Burze nie odpuszczają. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem, które we wtorek wystąpią w...

zobacz więcej

„Na najbliższy tydzień w Tatrach przewidywane są jeszcze opady śniegu, które we wtorek mogą być intensywne. Później zacznie się trochę ocieplać, zza chmur może wyjdzie słońce, ale w ciągu dnia należy spodziewać się burz. Tak więc i ten tydzień nie będzie przyjazny turystom. Odradzamy wycieczki w wyższe partie Tatr. Tam szlaki będą zasypane i będą panowały w pełni zimowe warunki” – napisał w komunikacie turystycznym ratownik TOPR Adam Marasek.

Śnieg leży w partiach szczytowych Tatr powyżej 1700 m n.p.m. Warstwy zmrożonego śniegu są szczególnie niebezpieczne. Wejście w taki teren bez odpowiedniego sprzętu, jak raki oraz czekan, grozi poślizgnięciem i upadkiem z dużej wysokości.

Podczas burz należy zachować szczególną ostrożność. Najlepiej jeszcze przed pierwszymi wyładowaniami atmosferycznymi zejść z grani lub szczytów i oddalić się od cieków wodnych.

źródło:

Zobacz więcej