6 lat więzienia dla prezydenta Gorzowa

Na sześć lat pozbawienia wolności i karę grzywny został skazany prezydent Gorzowa Tadeusz J. Proces trwał dwa i pół roku. Wyrok nie jest prawomocny.

Prezydent miał cztery zarzuty dotyczące działania na szkodę miasta i firm budowlanych z Gorzowa. Od jednego z zarzutów został uniewinniony.

Prezydent otrzymał także zakaz pełnienia funkcji publicznych w administracji rządowej i samorządowej na 8 lat i grzywnę.

Prokurator wnioskował o skazanie prezydenta Gorzowa na siedem lat więzienia, grzywnę w wysokości 20 tys. zł, zakaz pełnienia stanowisk kierowniczych w administracji państwowej przez 10 lat oraz nakaz naprawienia szkody wyrządzonej dwóm firmom budowlanym i miastu.

Na ławie oskarżonych zasiadło 17 osób, które według prokuratury miały związek z wieloma nieprawidłowościami przy realizacji miejskich inwestycji.

Sprawa jest wielowątkowa. Prokuratura zarzuciła oskarżonym m.in. przekroczenie uprawnień, poświadczanie nieprawdy i inne przestępstwa przy realizacji wielu inwestycji w Gorzowie, m.in. budowy trasy średnicowej, jednego z marketów i kilku innych zadań.

Była także mowa o łapówkach, niezgodnych z prawem przetargach oraz wielu innych nieprawidłowościach, które miały skutkować stratami ponoszonymi przez niektóre firmy budowlane i miasto. Zarzuty dotyczą okresu od 1999 do 2003 roku.

Wśród oskarżonych znaleźli się m.in. szefowie firm budowlanych i zajmujących się nadzorem inwestycyjnym, prezydent miasta, jego były zastępca i były szef wydziału inwestycji UM Gorzów.

źródło:
Zobacz więcej