RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Walka z CO2 nakręci gospodarkę. Bruksela ma sposób

Gospodarka o obiegu zamkniętym może zwiększyć unijne PKB o 0,5 procent (fot. Pexels)
Gospodarka o obiegu zamkniętym może zwiększyć unijne PKB o 0,5 procent (fot. Pexels)

Możemy wyeliminować prawie połowę emisji gazów cieplarnianych, stosując strategie obiegu zamkniętego w takich obszarach jak tworzywa sztuczne, cement, stal i aluminium – ocenił unijny komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius.

PGE wspiera akcję mieszkańców w obronie Kopalni i Elektrowni Turów

PGE – właściciel Kopalni Węgla Brunatnego Turów oraz Elektrowni Turów w Bogatyni – wspiera mieszkańców powiatów zgorzeleckiego, bolesławieckiego i...

zobacz więcej

Zdaniem komisarza może to oznaczać spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej o prawie 300 milionów ton rocznie do 2050 roku. Sinkeviczius wyliczył ponadto, że gospodarka o obiegu zamkniętym może zwiększyć unijne PKB o 0,5 procent i zwiększyć zatrudnienie w UE o 0,3 procent.

– Gdyby gospodarka o obiegu zamkniętym nie istniała wcześniej, z pewnością wymyślilibyśmy ją teraz – powiedział komisarz podczas wideokonferencji z członkami Komisji Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) Komitetu Regionów.

Jak zaznaczył, plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym jako kluczowa polityka w ramach Europejskiego Zielonego Ładu znajduje się w centrum zaproponowanego przez Komisję Europejską unijnego planu odbudowy o wartości 750 miliardów euro. Chodzi o recykling i ponowne wykorzystanie produktów w UE.

– Liczne zalety, jakie przynosi, zostały już powszechnie uznane przed pandemią: utrzymanie zużycia zasobów „w granicach możliwości planety”, zmniejszenie śladu konsumpcyjnego i podwojenie zużycia materiałów pochodzących z „obiegu zamkniętego” w nadchodzącej dekadzie – wyliczył Sinkeviczius.

Niemcy ostro krytykują propozycje sankcji USA ws. Nord Stream 2

Nasila się spór geopolityczny dotyczący gazociągu Nord Stream 2 – pisze niemiecki dziennik gospodarczy „Handelsblatt”. Gazeta relacjonuje krytyczne...

zobacz więcej

Zielony ład

Zdaniem komisarza konsekwencje pandemii sprawiły, że korzyści płynące z gospodarki o obiegu zamkniętym są „jeszcze bardziej namacalne i łatwiejsze do zrozumienia”.

– Europejski Zielony Ład i plan działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym pokazują nam dokładnie, co należy zrobić. Są jak silna szczepionka, która może pomóc nam stać się bardziej odpornym i chronić nas, gdy pojawią się inne kryzysy lub istniejące mogą się pogorszyć – zaznaczył.

Plan działania w sprawie recyklingu i ponownego wykorzystania produktów w UE stanowi trzon Europejskiego Zielonego Ładu, który jest unijnym planem działania na rzecz neutralności klimatycznej. Połowa całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzi z wydobycia i przetwarzania zasobów. Dlatego osiągnięcie unijnego celu neutralności klimatu do 2050 roku nie jest możliwe bez przejścia na gospodarkę w pełni obiegową.

Nowy plan działania kładzie nacisk przede wszystkim na zapobieganie marnotrawstwu, poprzez 35 inicjatyw ma na celu uczynienie „zrównoważonych produktów, usług i modeli biznesowych” normą, a nie wyjątkiem.

źródło:

Zobacz więcej