RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Tuż przed maturą nagły wzrost wyszukiwań dotyczących „Wesela”. CKE bada sprawę

Sprawa dotyczy województwa podlaskiego (fot. PAP/Lech Muszyński)
Sprawa dotyczy województwa podlaskiego (fot. PAP/Lech Muszyński)

Od godz. 7 rano zauważono nagły wzrost wyszukiwań w internecie dotyczących „Wesela” – tylko na Podlasiu. Sprawę nagłośnił na Twitterze profil analizujący zachowania internautów. Do sprawy odniósł się dyrektor CKE Marcin Smolik.

Premier do maturzystów: Połamania piór, wszyscy trzymamy za was kciuki

Wszystkim abiturientom życzę połamania piór. Niech przedmioty, które wybraliście na tegoroczną maturę, pozwolą wam dostać się na wymarzone studia....

zobacz więcej

W tym roku w temacie rozprawki na egzaminie z języka polskiego maturzyści mieli za zadanie napisać o elementach fantastycznych w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. I właśnie takie hasło: „wesele elementy fantastyczne” było wpisywane w popularną wyszukiwarkę na dwie godziny przed rozpoczęciem egzaminu dojrzałości.

„Od godz. 7 rano wyszukiwano też dokładny temat z #matura2020. „Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela«” – poinformował profil „Emocje w sieci”. Zapytania dotyczyły jednego regionu – województwa podlaskiego.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z polsatnews.pl wyjaśnił, że komisja przygląda się sprawie. Dodał, że przedstawiciele CKE muszą dokładnie przeanalizować doniesienia o przeciekach.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej