RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Goeteborg w ogniu po antyrasistowskiej manifestacji

Niespokojnie było w niedzielę podczas samego protestu w Goeteborgu (fot. PAP/EPA/ADAM IHSE)
Niespokojnie było w niedzielę podczas samego protestu w Goeteborgu (fot. PAP/EPA/ADAM IHSE)

30 samochodów podpalono w nocy w Goeteborgu na zachodzie Szwecji po manifestacji przeciw rasizmowi. Została ona zorganizowana w związku ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda, który zmarł w Minneapolis w USA po brutalnej policyjnej interwencji.

Tragedia w czasie zamieszek w USA. Zastrzelony jeden z protestujących

W Stanach Zjednoczonych kolejną noc trwają zamieszki połączone z protestami po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Jedno z nielegalnych...

zobacz więcej

Niespokojnie było też w niedzielę podczas samego protestu w Goeteborgu. Zatrzymano co najmniej 10 osób.

Według policji grupy młodych ludzi na skuterach wybijały szyby w autach zaparkowanych w dzielnicy Hisingen i podpalały je.

– W ciągu pół godziny otrzymaliśmy zgłoszenia o pożarach samochodu i kontenera na śmieci w sześciu różnych miejscach. Naszym celem była ochrona straży pożarnej – oświadczył Magnus Nordqvist z lokalnej policji.

W niedzielę w centrum Goeteborga w wyniku manifestacji, w której uczestniczyło kilka tysięcy osób, zamiast dozwolonych w związku z epidemią 50 osób, doszło do zamieszek. Demonstranci w kierunku policji rzucali kamieniami oraz butelkami. Zniszczeniu uległy witryny kilku sklepów.

Podobna demonstracja odbyła się w środę w Sztokholmie, ale nie spowodowała większych szkód.

W Szwecji trwa debata na temat działań policji, która oskarżana jest o zbyt liberalne podejście, zezwalając na wymykające się spod kontroli zgromadzenia. W mediach społecznościowych dyskutowany jest film, na którym widać, jak w Sztokholmie jedna z policjantek klęka przed demonstrantami oraz ich obejmuje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej