RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Szumowski: Wykonaliśmy ponad 50 tys. badań przesiewowych u górników

Najnowsze

Popularne

Wykonaliśmy ponad 50 tys. badań przesiewowych u górników – przekazał w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Podkreślił także, że na Śląsku są zabezpieczone możliwości służby zdrowia.

Sasin: Od jutra wstrzymamy prace w dwunastu kopalniach

Od jutra wstrzymamy wydobycie w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i w dziesięciu kopalniach Polskiej Grupy Górniczej – poinformował w...

zobacz więcej

– Na Śląsku mamy 60 proc. wolnych łóżek w szpitalach i oddziałach zakaźnych, mamy ponad 85 wolnych respiratorów – to pokazuje, że mamy nadal na Śląsku zabezpieczenie w postaci możliwości służby zdrowia – przekazał szef MZ.

Jak zaznaczył, „przypadki na Śląsku, które mamy, są przypadkami z ogniska”. – Transmisji poziomej na Śląsku również nie ma – zaznaczył i dodał, że najwięcej zakażeń jest z ogniska, a tylko pojedyncze osoby są spoza. – To oznacza, że mieszkańcy Śląska, tak samo jak w reszcie kraju, gdzie mamy po kilka, po kilkanaście albo zero nowych przypadków, tak samo na Śląsku tych przypadków transmisji poziomej jest bardzo, bardzo mało – podkreślał.

Szumowski mówił także, że pierwsze działania, które zostały wspólnie podjęte z zarządami spółek okazały się niewystarczająco skuteczne. – Stąd bardzo liczne przesiewy. Ponad 50 tys. badań wykonaliśmy u górników – to pokazuje skalę. Takiej skali – z tego, co wiem – w Europie nie ma. Stąd mamy tak duże ilości dodatnich wyników z tego przesiewowego badania – powiedział.

Ponad dwieście nowych zakażeń. Są kolejne ofiary

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o kolejnych 219 potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. W...

zobacz więcej

Będziemy badać górników, którzy są z tych kopalń obarczonych większym ryzykiem występowania wirusa – poinformował Szumowski.

Dodał, że premier wspólnie z zarządami spółek, stroną społeczną, ze związkami zawodowymi podjęli decyzję o postojowym na trzy tygodnie. To, jego zdaniem, „pozwoli odciąć transmisję, gdzie górnicy zarażali się wzajemnie”. – Jednocześnie będziemy badać tych górników, którzy są z tych kopalń, które mają wyższe ryzyko, że był tam wirus – powiedział.

– Tu wiele parametrów wchodzi w grę, ale tam badania będą cały czas prowadzone i są prowadzone – dodał. – Badamy tych górników, aby po tym okresie wszyscy mogli wrócić do pracy wiedząc, że cała grupa jest zdrowa, że wszyscy są bezpieczni – powiedział.

– Wiemy, że teraz będą spływały jeszcze wyniki tych przesiewów, które robimy i spodziewajmy się, że będą one w granicach stu, dwustu, dwustu kilkudziesięciu wyników na dobę – podał. – To jest badanie przesiewowe w dużym miejscu, dużym ognisku. Transmisja pozioma w pozostałych obszarach Śląska i Polski jest praktycznie bardzo niska. Są województwa, gdzie nie było ani jednego nowego chorego, są województwa, gdzie to była jedna, dwie, pięć osób i takie, gdzie mamy po 20–30 osób, ale to nie są duże liczby – ocenił Szumowski.

Według ministra zdrowia „te działania mają doprowadzić do tego, abyśmy nie mieli transmisji poziomej”. Jak wyjaśnił, „stąd decyzja o wstrzymaniu pracy na dole, gdzie to ryzyko jest znacznie, znacznie większe”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej