RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kolejne ostrzeżenia przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami i burzami z gradem, które w poniedziałek wystąpią w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim.

Burze nad Polską. Ponad 400 interwencji strażaków, jedna osoba ranna

Do 19.00 Państwowa Straż Pożarna interweniowała 410 razy w związku ze skutkami burz. W miejscowości Zarębice jedna osoba została przygnieciona...

zobacz więcej

Jak podał IMGW, na tym obszarze wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu do 40 mm. Wiatr może osiągnąć w porywach do 80 km/h. Miejscami mogą wystąpić opady gradu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, we wschodniej połowie kraju burze, gdzieniegdzie z ulewami i gradem.

Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju do 19 st.C, w centrum około 20 st.C, na krańcach wschodnich do 28 st.C, w dolinach sudeckich i lokalnie nad morzem 13 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany.

We wtorek w zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, lokalnie słabe opady deszczu. We wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i burze, możliwy grad.

Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 16 st.C miejscami na południowym zachodzie i Podhalu, około 19 st.C w centrum, do 26 st.C lokalnie na krańcach wschodnich, w dolinach sudeckich i nad morzem około 15 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy do 75 km/h.

źródło:

Zobacz więcej