RAPORT

Pogarda

Ratusz obnaża obietnice Trzaskowskiego. Ile oddano z planowanych 1,5 tys. mieszkań?

Rafał Trzaskowski na budowie Muzeum Sztuki Współczesnej przed PKiN w Warszawie (fot. Urząd Miasta st. Warszawy)
Rafał Trzaskowski na budowie Muzeum Sztuki Współczesnej przed PKiN w Warszawie (fot. Urząd Miasta st. Warszawy)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiadał, że każdego roku w Warszawie powstanie 1,5 tys. mieszkań na wynajem. W ubiegłym roku było ich niespełna 230, a w tym roku nie oddano do użytku jeszcze żadnego lokalu – wynika z odpowiedzi ratusza na pytania Polskiej Agencji Prasowej. W czasie kampanii samorządowej obiecywał też budowę budynku komunalnego na warszawskich Włochach. Okazuje się, że tej inwestycji nie ma nawet w planach.

Obecny prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej do warszawskiego ratusza zapowiadał budowę mieszkań na wynajem. „Warszawa musi inwestować w miejskie mieszkania. Chcę budować rocznie 1,5 tysiąca mieszkań na wynajem” – napisał na swoim profilu na Twitterze pod koniec lipca 2018.

Ratusz przedstawia liczby

PAP zwróciła się z pytaniem, ile mieszkań na wynajem oddano do użytku w ubiegłym roku.

Trzaskowski obiecał milion drzew do końca roku. Teraz twierdzi, że „ktoś źle usłyszał”

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został zapytany w Radiu Zet o obietnicę posadzenia miliona nowych drzew do końca tego roku. – Ktoś źle...

zobacz więcej

„W 2019 r. do pierwszych 228 nowych lokali, oddanych przez Warszawę i jej spółki TBS, mogli wprowadzić się już mieszkańcy. Były to m.in. mieszkania w odrestaurowanej kamienicy przy ul. Małej, Łomżyńskiej, Stalowej i Korzona. W tym roku nowi mieszkańcy wprowadzą się do kolejnych 478 mieszkań, zlokalizowanych w różnych dzielnicach Warszawy” – napisała w odpowiedzi rzecznik ratusza Karolina Gałecka.

Wyjaśniła, że w trakcie realizacji są obecnie inwestycje budownictwa mieszkaniowego, w wyniku których powstanie 478 mieszkań. „Na etapie prac przygotowawczych jest kolejnych ok. 647 mieszkań. W latach następnych planujemy przygotowanie zadań, w wyniku których ma powstać ponad 400 kolejnych lokali mieszkaniowych” – wskazała.

W odpowiedzi na pytanie o liczbę nowych lokali socjalnych oddanych do użytku w ubiegłym roku, ratusz odpisał, że „w 2019 oddano do użytkowania 96 lokali w ramach komunalnego budownictwa mieszkaniowego w dzielnicach Ursus i Wesoła (...). Również w ubiegłym roku, spółki TBS oddały do użytkowania 132 mieszkania w inwestycjach budownictwa społecznego”.

„Podsumowując, łącznie w 2019 roku oddano: 228 lokali, na które wydatkowano: 57,4 mln zł” – czytamy.

Zastępca Trzaskowskiego nie może obiecać „miliona drzew” w 2020 r. „Mamy jeszcze jesień”

Nie cichną echa porannego wywiadu prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski pytany o obietnice, które składał w 2018 roku, stwierdził, że „ktoś źle...

zobacz więcej

Trzaskowski zapowiedział m.in. budowę budynku komunalnego w dzielnicy Włochy. „Na Włochach do 2021 r. powstanie kolejny budynek komunalny dla kilkudziesięciu rodzin” – zapewnił na Twitterze. Kiedy zadano pytanie o stan realizacji zapowiadanej inwestycji, rzecznik ratusza odpisała: „Na terenie tej dzielnicy nie planowaliśmy w przyszłym roku oddać komunalnego budynku mieszkalnego – w latach 2006-2012 we Włochach powstało ok. 250 nowych mieszkań w 8 budynkach komunalnych, na które miasto wydatkowało ponad 51 mln zł”.

Milion drzew – „mamy jeszcze jesień”

W ostatnich dniach Rafał Trzaskowski pytany był także o realizację zapisanej w jego programie z 2018 roku obietnicy „Miliona drzew dla Warszawy” do 2020 roku. W radiowym wywiadzie wpierw stwierdził, że „ktoś źle usłyszał”, a obietnica – jego zdaniem – dotyczyła całej kadencji. To oczywista nieprawda, co wyraźnie wynika z jego programu. Wyjaśnił przy tym, że dotąd zasadzono 150 tys. drzew.

Po późniejszej weryfikacji dodał, że ta liczba to jednak 190 tys.

Jego zastępca Michał Olszewski na konferencji prasowej pytany o te kwestie powiedział, że na dokończenie programu „mają jeszcze jesień 2020 roku”. Nie zdobył się jednak na deklarację, że uda się zasadzić do tego czasu brakujące 810 tys. drzew.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej