RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zaskakujący sondaż prezydencki. Trzaskowskiego wyprzedza dwóch kandydatów

Kto największym zagrożeniem dla reelekcji Dudy? (fot. Agata Grzybowska/Bloomberg via Getty Images)
Kto największym zagrożeniem dla reelekcji Dudy? (fot. Agata Grzybowska/Bloomberg via Getty Images)

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dzisiaj, wygrałby je w II turze z każdym z kontrkandydatów Andrzej Duda – wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu dorzeczy.pl. Największym zagrożeniem dla reelekcji obecnie urzędującego prezydenta byłby były prezenter TVN Szymon Hołownia.

Trzaskowski zarzuca rządowi bezczynność ws. turystyki. „Gołym okiem widać, że to nieprawda”

– Patrząc na fakty i liczby, widzimy, że branża turystyczna nie została zostawiona sama sobie. (...) Wszystkie środki pomocowe, które skierowano do...

zobacz więcej

W pierwszej turze wyborów Andrzej Duda może liczyć na poparcie 43,1 proc. Polaków. Portal podaje, że w porównaniu z poprzednim badaniem oznacza to spadek o 1,7 pkt proc.

Na drugim miejscu znalazła się nowy kandydat Platformy Obywatelskiej. Na Rafała Trzaskowskiego głosować zamierza co czwarty badany. Daje to wzrost poparcia dla prezydenta stolicy o 3,2 pkt proc.

Na trzecim miejscu z minimalnym wzrostem poparcia – bo o 0,3 pkt proc. – znalazł się Szymon Hołownia; głosować na tego kandydata zamierza 14,4 proc. ankietowanych.

Kolejne miejsce zajmuje kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak, który może liczyć na 7,4 proc. głosów (+1,8 pkt proc.). Z kolei kandydat PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza popiera 6,8 proc. (-2,4 pkt proc.), a Roberta Biedronia z Lewicy 2,6 proc. (-0,5 pkt proc.).

Prezydent: „Nie lękajcie się”, damy radę!

– „Nie lękajcie się”. Gdyby ojciec święty pozwolił, to ja bym do tego jeszcze dodał: „Damy radę”. Tak jak dawaliśmy radę zawsze, jak dawali radę...

zobacz więcej

Druga tura

W drugiej turze największym zagrożeniem dla reelekcji Andrzeja Dudy okazuje się Szymon Hołownia. W starciu z Szymonem Hołownią prezydent może liczyć na 50,4 proc. głosów, a kandydat niezależny na 49,6 proc.

W pojedynku Andrzej Duda–Władysław Kosiniak-Kamysz prezydent wygrywa stosunkiem głosów 50,9:49,1 proc.

Z kolei w trzecim wariancie – starcie Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim – prezydent ma 51,1 proc., natomiast kandydat Koalicji Obywatelskiej 48,9 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 61 proc. (o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Badanie przeprowadzono w dniach 3–4 czerwca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej