RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Rozdano nagrody 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Polski film najczęściej wyróżniany

Kadr z nagrodzonego filmu „Acasa, mój dom”  (fot. materiały prasowe)
Kadr z nagrodzonego filmu „Acasa, mój dom” (fot. materiały prasowe)

Radu Ciorniciuc za film „Acasa, mój dom” otrzymał Złoty Róg, główną nagrodę w konkursie dokumentalnym na zakończonym w sobotę jubileuszowym 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie odbyło się w całości w sieci internetowej.

Triumf filmów, które powstały dzięki TVP. 57. Krakowski Festiwal Filmowy

Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim na zakończonym w niedzielę 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym zdobył film dokumentalny w reżyserii Grzegorza...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Rumuńskiemu reżyserowi jurorzy przyznali nagrodę „za nadzwyczajną i złożoną historię przedstawioną z perspektywy dzieci w rodzinie romskiej”. „Bardzo rzadko się zdarza, że w jednym filmie dokumentalnym takim jak ten udaje się z sukcesem przeanalizować i zgłębić tak wiele ważnych aspektów ludzkiej kondycji w ramach jednej pięknie opowiedzianej historii” – uzasadniono.

W międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych, któremu przewodniczył Jan Komasa, Grand Prix – Złotego Smoka otrzymała reżyserka, Shoko Hara za dokument animowany „Zwykły facet” – nietypową w formie opowieść o przebywającym w więzieniu seryjnym mordercy, który rozkochuje w sobie trzy kobiety.

W międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic, decyzją jury główną nagrodę – Złoty Hejnał otrzymał Pushpendra Singh za film „Perła pustyni”. „Za jego liryczną kinową celebrację dziedzictwa muzycznego i ludzkiego głosu” – uzasadniło jury.

W konkursie polskim Grand Prix i statuetkę Złotego Lajkonika otrzymał Tomasz Wolski za film „Zwyczajny kraj”. Jury, któremu przewodniczyła Magdalena Łazarkiewicz, uzasadniało: „Za doskonałość warsztatową filmu, który – unikając pułapki publicystyki – ukazuje, jak niepostrzeżenie zło wkrada się w codzienne życie”.

Najczęściej wyróżnianym tytułem festiwalu został „Wieloryb z Lorino” polskiego reżysera Macieja Cuskego (fot. materiały prasowe)
Najczęściej wyróżnianym tytułem festiwalu został „Wieloryb z Lorino” polskiego reżysera Macieja Cuskego (fot. materiały prasowe)

Wybrano najlepsze filmy 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Oprócz filmów konkursowych, na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym były także pokazy szczególne, wyjątkowe. Jak film „Iskierka” – o dzieciach z...

zobacz więcej

„Wieloryb z Lorino” najczęściej wyróżnianym filmem

Najczęściej wyróżnianym tytułem festiwalu został „Wieloryb z Lorino” polskiego reżysera Macieja Cuskego, który otrzymał trzy nagrody: Srebrny Róg dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych; nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż dla Katarzyny Orzechowskiej oraz nagrodę dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych dla Mikołaja Pokromskiego i Aldony Pokromskiej.

Nagroda publiczności przypadła w tym roku norweskiemu dokumentowi „Autoportret” w reżyserii Margreth Olin, Katji Hogset i Espena Wallina. Film ten otrzymał też nagrodę Jury Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI) oraz rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Pokazy wszystkich filmów nagrodzonych odbędą się w niedzielę, 7 czerwca w wirtualnych salach kinowych Krakowskiego Festiwalu Filmowego na stronie www.krakowfilmfestival.pl oraz we wszystkich salach Kina Pod Baranami i w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczny jubileuszowy 60. Krakowski Festiwal Filmowy odbył się w całości w sieci. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane i krótkie fabuły ze świata, polskie premiery, a także spotkania z twórcami były dostępne online, bez wychodzenia z domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej