Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Minister rodziny: Nie są rozważane żadne plany ograniczenia 500 Plus

– Jestem zbulwersowana wypowiedzią głównego ekonomisty ZUS na temat „500 plus”. Nie są rozważane żadne plany ograniczenia tego programu – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. To komentarz do słów prof. Pawła Wojciechowskiego, który stwierdził, że świadczenie powinny otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców. Podobnie jak minister Maląg mówił wielokrotnie prezydent Andrzej Duda. – Nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie to 500 Plus odbierała, bo nie wolno tego zrobić, bo to fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny – deklarował.

Andrzej Duda: Bon turystyczny 500 zł na dziecko, może już w wakacje

Bon turystyczny – 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego może zostać uruchomiony już w te wakacje – zapowiedział podczas...

zobacz więcej

– Dzisiaj program 500 plus to materialna kotwica dla wielu polskich rodzin wychowujących dzieci, dlatego ja z taką mocą akcentuję – proszę państwa, możecie być państwo spokojni – deklarował w kwietniu prezydent.

– Nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie państwu to 500 Plus odbierała, bo nie wolno tego zrobić, bo to fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny – dodał.

Wcześniej prezydent w siedzibie swojego sztabu wyborczego podpisał deklarację „Obronimy Polskę Plus”, w której zobowiązał się, że jeżeli wygra wybory prezydenckie, wówczas nie dojdzie m.in. do likwidacji 500 Plus.

W podobnym duchu wypowiedziała się dziś Maląg, która odniosła się do słów prof. Pawła Wojciechowskiego, głównego ekonomisty ZUS oraz byłego ministra finansów i b. wiceministra spraw zagranicznych

– Uważam, że zamiast podnosić świadczenie 500 plus, lepiej je adresować do tych, którzy faktycznie go potrzebują, czyli rodzin o niższych dochodach. To świadczenie nie wszystkim się należy, powinny je otrzymywać dzieci mniej zamożnych rodziców – ocenił w wywiadzie dla portalu money.pl Wojciechowski.

– Jestem zbulwersowana taką wypowiedzią głównego ekonomisty ZUS. Inwestycja w rodzinę jest priorytetem naszego rządu. Ta inwestycja rozpoczęła się od wygranej prezydenta Andrzeja Dudy w 2015 r., a program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony w kwietniu 2016 r. – wskazała szefowa MRPiPS.

Dodała, że w obecnej sytuacji ekonomicznej, rodziny odczuwają wpływ pandemii na ich życie, dlatego – jak podkreśliła – program „500 plus” ma „kolejny bardzo ważny wymiar – pomaga polskim rodzinom przetrwać ten trudny czas”.

Andrzej Duda zakasał rękawy. Co jeszcze go czeka?

„Kandyduje po to, by nikt nas o pięć lat nie cofnął, żeby nie przyszedł ktoś, kto zaburzy rozwój, kto będzie generował kłótnie. Nie na walce polega...

zobacz więcej

Przypomniała, że program ten był realizowany początkowo z kryterium dochodowym na pierwsze dziecko, które zostało zniesione w 2019 r. – Teraz wszystkie dzieci są objęte programem. Przypomnę, że miesiąc w miesiąc prawie 6,5 mln polskich dzieci otrzymuje to świadczenie. Na ten cel przekazaliśmy do tej pory 108 mld zł. Środki są zabezpieczone w budżecie na ten rok, również w wieloletnich planach finansowych na kolejne – zapewniła minister rodziny.

Podkreśliła, że rządowe programy rodzinne są „kołem zamachowym dla rozwoju polskiej gospodarki”.

– Nie ma takiej możliwości, nie ma nawet takiego rozważania, byśmy społeczne programy, w tym program „Rodzina 500 plus” mieli ograniczać. Wypowiedź głównego ekonomisty ZUS zupełnie nie bierze pod uwagę analizy sytuacji polskich rodzin. Myślę, że pani prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podejmie w tej sprawie stosowne działania – powiedziała Maląg.

Prof. Wojciechowski pytany w wywiadzie dla money.pl, czy jego zdaniem świadczenie 500 Plus powinno być rewaloryzowane – tak, jak robi się to z emeryturami – odpowiedział, że „jeśli miałoby ono wzrastać, to kwotowo, a nie procentowo”. – Najlepiej byłoby jednak poczekać kilka lat i ocenić efekty dla ograniczania ubóstwa, poziomu nierówności. Zawsze byłem zwolennikiem dobrego adresowania programów społecznych, bo wtedy poziom świadczeń dla potrzebujących może być wyższy – powiedział.

„Ten człowiek dla władzy jest w stanie powiedzieć WSZYSTKO”. Trzaskowski vs Trzaskowski [WIDEO]

Niektórzy z nas krytykowali ten program, ale ten program jest słuszny – stwierdził w Poznaniu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc...

zobacz więcej

Minister rodziny pytana o te słowa oświadczyła, że nie jest planowana waloryzacja 500 Plus. – Nie rozważamy w tym momencie waloryzacji 500 plus. Planujemy realizować to świadczenie w tej wysokości i na tych zasadach, jak do tej pory – zaznaczyła.

Dodała, że priorytetem rządu jest obecnie ochrona miejsc pracy, z czym wiąże się także sytuacja polskich rodzin. – Z instrumentów wsparcia w ramach tarcz antykryzysowej, finansowej i pomocowej do przedsiębiorców trafiło ponad 74 mld zł – podkreśliła minister rodziny.

PAP poprosiła też o komentarz rzecznika ZUS Pawła Żebrowskiego. – To nie jest żadne stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To prywatna wypowiedź profesora. Temat, w którym się wypowiadał ekspert nie dotyczy tematyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – powiedział rzecznik.

źródło:

Zobacz więcej