Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

„Niebezpieczeństwo czyha zza wschodniej granicy”. Morawiecki o wojskach USA w Polsce

Coraz więcej wojsk USA w Polsce? (fot.Vanessa Gonzalez/NurPhoto via Getty Images))

Mam nadzieję, że część żołnierzy amerykańskich, wycofywanych z Niemiec, trafi do Polski, będzie to wzmocnienie wschodniej flanki NATO, trwają rozmowy, rezultat zostanie podany do publicznej wiadomości za jakiś czas – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Chamska hołota”. Premier skomentował słowa prezesa PiS

Jarosław Kaczyński jest osobą najbardziej atakowaną i czasami muszą paść takie męskie słowa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o słowa...

zobacz więcej

W piątek na swoim portalu „Der Spiegel” podał, że prezydent USA Donald Trump planuje wycofać z Niemiec do jesieni od 5 tys. do 15 tys. amerykańskich żołnierzy. O planach wycofania 9,5 tys. wojskowych pisał wcześniej Reuters oraz „Wall Street Journal”.

Morawiecki był pytany w radiu RMF FM o doniesienia, że część amerykańskiego kontyngentu z Niemiec ma trafić do Polski. – Mam głęboką nadzieję, że w wyniku wielu rozmów, które odbyliśmy i poprzez pokazanie tego, jak solidnym partnerem jesteśmy w ramach NATO, że część tych żołnierzy stacjonujących dzisiaj w Niemczech i wycofywanych przez Stany Zjednoczone rzeczywiście trafi do Polski. Będzie to wzmocnienie wschodniej flanki NATO – powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że decyzja o wysłaniu żołnierzy do Polski jest oczywiście po stronie Stanów Zjednoczonych i prezydenta Trumpa. – Ale liczymy na to, że ten kontyngent w Polsce będzie cały czas rósł – dodał.

– Rozmowy trwają, ponieważ takie rozmowy odbywają się w ciszy, to rezultat zostanie podany do publicznej wiadomości za jakiś czas, w stosownym czasie przekażemy te informacje, ale będzie to wzmocnienie dla całego NATO – powiedział premier.

Podkreślił, że dzisiaj w Polsce jest blisko 5 tys. żołnierzy amerykańskich. – Prawdziwe niebezpieczeństwo czyha zza wschodniej granicy, więc przesunięcie wojsk amerykańskich na wschodnią flankę będzie wzmocnieniem bezpieczeństwa całej Europy (...). Myślę, że Niemcy rozumieją, że zmienia się geopolityka, że trzeba wzmacniać całą naszą wschodnią część Paktu Północnoatlantyckiego – zaznaczył szef rządu.

źródło:
Zobacz więcej