SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Od soboty ponownie otwarta Jaskinia Mroźna

Ze względu na ochronę przyrody, Mroźna jest zamykana na zimę  (fot. Pixabay/ilcsab)
Ze względu na ochronę przyrody, Mroźna jest zamykana na zimę (fot. Pixabay/ilcsab)

Od soboty, po okresie zimowym, można ponownie zwiedzać najsłynniejszą jaskinię w polskiej części Tatr – Mroźną. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, do jaskini należy wchodzić w maseczce i zachować dwumetrowy dystans między innymi turystami. Mroźną można zwiedzać w godzinach od 9.00 do 17.00.

140 km/h przez miasto. Na początek tysiąc złotych mandatu [WIDEO]

Policjanci zaczęli nagrywać rajd kierowcy kiedy wyprzedził ich nieoznakowany radiowóz. Pędził dalej niemal 140 km/h ulicami Wrocławia. –...

zobacz więcej

Bilet wstępu do tej jaskini kosztuje 5 zł. Dzieci do lat 6 są zwolnione z opłat. Ze względu na ochronę przyrody, Mroźna jest zamykana na zimę - o tej porze roku w jaskini zimują nietoperze.

Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest jedną z sześciu jaskiń udostępnionych dla turystów w polskiej części Tatr. Zwiedzanie Mroźnej nie wymaga specjalnego wyposażenia, ani specjalnych umiejętności. Trasa przejścia przez jaskinię liczy ponad 400 m, a wędrówka przez nią trwa około 30-40 minut.

Jaskinię Mroźną odkryli w 1934 r. Stefan Zwoliński i Tadeusz Zahorski. Odkrywcy początkowo myśleli, że ma tylko kilkadziesiąt metrów długości. W następnych latach przekopano zawaliska i zamulone przejście do dalej położonych partii, na końcu których udało się odsłonić drugie wejście do jaskini.

Ośrodek dla bezdomnych Caritasu zamknięty. Sześć osób zakażonych koronawirusem

W Ośrodku dla bezdomnych „Tylko” przy ul. Żytniej w Warszawie potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem u mieszkańców przebywających w...

zobacz więcej

W lipcu 1953 roku Jaskinię Mroźną otwarto dla ruchu turystycznego. Początkowo zwiedzanie odbywało się przy świetle lamp karbidowych, a pod koniec lat 50. zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne.

W przyszłym roku Mroźną czeka gruntowny remont, dlatego będzie zamknięta prawdopodobnie na cały przyszły sezon. Koszt robót jest szacowany na ponad 4,5 mln zł. W ramach prac w Mroźnej będzie wykonana modernizacja całego szlaku prowadzącego przez jaskinię. Zostaną m.in. przemurowane fragmenty murów, filarów i skarp skalnych.

We wnętrzu jaskini, w niektórych fragmentach wykonany będzie drenaż, zostaną także wymienione kotwy wzmacniające i scalające partie stropu jaskini. Ważną częścią zadania będzie wymiana całej instalacji elektrycznej zasilającej oświetlenie trasy przejścia przez jaskinię wraz z wymianą agregatów prądotwórczych. Mroźna to jedyna sztucznie oświetlona jaskinia w polskich Tatrach.

źródło:

Zobacz więcej