Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Apel o godne upamiętnianie Piłsudskiego i Dmowskiego. Można się pod nim podpisać

Osoby popierające apel mogą dopisać się do listy sygnatariuszy (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

„W przededniu 100-tnej rocznicy zwycięstwa nad nawałą bolszewicką apelujemy oraz prosimy o pamięć i należny szacunek dla Ojców Niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch z nich – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego” – piszą we wspólnym apelu polscy historycy i miłośnicy historii. Jak zaznaczają, wzajemne relacje Dmowskiego i Piłsudskiego były trudne, ale jednocześnie odnosili się oni do siebie z szacunkiem.

Prof. Chwalba: Misją Piłsudskiego było utrwalenie w Polsce niepodległości

Dla Piłsudskiego Rzeczpospolita była zaraz po jego matce najważniejszą postacią. Jeśli państwo i ojczyzna miałoby kształt ludzki, to taka była...

zobacz więcej

Pod apelem podpisali się m.in. historyk i publicysta Piotr Gursztyn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego prof. Jan Żaryn, dyrektor TVP Historia Piotr Legutko, szef działu historia tygodnika „Gazeta Polska” Tomasz Łysiak, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski oraz historyk i prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański.

Jak przypominają sygnatariusze apelu, Dmowski i Piłsudski byli przywódcami dwóch najbardziej znaczących nurtów politycznych, które „w największym stopniu przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości”, a z ich ideami utożsamiają się kolejne pokolenia Polaków.

„Z dzisiejszej perspektywy – po ponad ośmiu dekadach od ich śmierci – jest oczywiste, że mimo różnic, obaj mieli ten sam cel: niezawisłą i silną Polskę, w której decyzje podejmowane są przez jej obywateli, a nie obce stolice” – czytamy w apelu.

Sygnatariusze podkreślają, że historycy, pisarze i dziennikarze powinni mieć pełną swobodę w ocenie, także krytycznej, tych postaci, ale powinna się ona odbywać przy poszanowaniu faktów oraz uwzględnieniem realiów historycznych.

„Za niedopuszczalne uważamy szkalowanie obu tych Postaci. (…)Pan Roman i Pan Komendant w równym stopniu ubolewali nad brakiem jedności wśród Polaków, a choć żyli w sporze politycznym, to przecież stali się wychowawcami kolejnych pokoleń naszych rodaków, walczących i ginących z rąk wspólnych wrogów – nosicieli dwóch pogańskich totalitaryzmów, z tej samej winy: chcieli być Polakami” – czytamy w apelu historyków i miłośników historii.

Osoby popierające apel mogą dopisać się na listę sygnatariuszy pisząc na adres kontakt@idmn.pl.

źródło:
Zobacz więcej