Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Wykryto doping u trzykrotnej mistrzyni świata

O zdarzeniu poinformowała Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (fot. Shuttertstock/ sportpoint)

– U trzykrotnej mistrzyni świata w kat. 75 kg Nadzieżdy Jewtuszinej znów wykryto doping – poinformowała Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF). W próbce Rosjanki, która zakończyła już karierę, był steryd anaboliczny o nazwie dehydrochlormethyltestosteron.

Śledztwo w światowej federacji sztangistów wykazało ukrywanie dopingu

Dochodzenie w sprawie Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) wykazało ukrywanie dopingu i brakujące miliony dolarów – powiedział...

zobacz więcej

IWF zaznaczyła, że 32-letnia Jewtuszina od sierpnia 2019 roku jest tymczasowo zawieszona w związku z innym przypadkiem naruszenia przepisów antydopingowych.

W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski odebrał jej brązowy medal wywalczony w Pekinie, po tym jak ponowne badanie jej próbki wykazało obecność dwóch zakazanych substancji – sterydu o nazwie turinabol oraz EPO.

Jewtuszina sięgnęła po złoto MŚ w 2011, 2013 i 2014 roku. Siedem lat temu triumfowała we Wrocławiu.

Z Kenii do Oslo w cztery dni. Nietypowa podróż Norwega

Norweski długodystansowiec Sondre Nordstad Moen podróżował przez cztery doby z Kenii, gdzie przez trzy miesiące czekał na powrót do Europy, aby...

zobacz więcej

W piątek światowa federacja podała, że dehydrochlormethyltestosteron wykryto także u dwóch innych rosyjskich sztangistów - trzykrotnego wicemistrza globu Olega Czena (69 kg) i dwukrotnego srebrnego medalisty MŚ Dawida Bedżaniana (105 kg). Oni także są już tymczasowo zawieszeni w związku z innym przypadkiem naruszenia przepisów antydopingowych.

Prezes rosyjskiej federacji Maksim Agapitow w rozmowie z agencją TASS przekazał, że próbki zawierające dehydrochlormethyltestosteron pochodzą z 2015 roku.

W czwartek śledczy Richard McLaren przekazał, że śledztwo w sprawie IWF wykazało ukrywanie dopingu i brakujące miliony dolarów. Stwierdził on, że 40 pozytywnych testów antydopingowych było „ukrytych” w zapisach tej federacji, a sztangiści, których przypadki dopingu były opóźnione lub ukrywane, zdobyli medale na mistrzostwach świata i innych imprezach.

źródło:
Zobacz więcej