Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Woda ponownie zalewa Wenecję. O tej porze to rzadkie zjawisko [WIDEO]

Tak zwana „wysoka woda” („acqua alta”) ponownie uderza w Wenecję. To efekt ulewnych deszczy, które pojawiają się od czwartku w kilku regionach Włoch. W stolicy Wenecji Euganejskiej odnotowano jeden z rekordowych poziomów wody zarejestrowanych w czerwcu w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Służby ostrzegają, że również w piątek poziom wody może być wysoki.

Wenecja może stać się demograficzną pustynią

Wenecja, która ucierpiała w ostatnich dniach w wyniku rekordowej powodzi, może zamienić się w pustynię demograficzną. Zwraca się na to uwagę w...

zobacz więcej

„Wysoka woda” wraca do Wenecji. W czwartek wieczorem przypływ sięgał 116 cm. To rzadkie zjawisko w tym okresie. Tegoroczny czerwcowy wynik jest trzeci w kolejności od ostatnich dwudziestu lat. 16 czerwca 2016 roku zarejestrowano 117 cm, a rekordowy poziom 121 cm odnotowano 6 czerwca 2002 roku.

Do podobnego zjawiska doszło w listopadzie zeszłego roku. „Wysoka woda” co najmniej pięć razy przekroczyła 140 cm, a trzy razy wzrosła powyżej 150 cm – przypomina portal Rai News.

Z powodu zalanych ulic i placów miasto opustoszało. Pod wodą znalazła się również część historyczna Wenecji, w tym plac Św. Marka. Tylko pojedyncze osoby ośmieliły się wyjść z domu.

Jak prognozują służby, również w piątek warunki atmosferyczne mogą sprzyjać „wysokiej wodzie”.

źródło:
Zobacz więcej