Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Bundesrat uchwalił prawną ochronę flagi i hymnu UE

Na unijne symbole rozciągnięto ochronę, z jakiej na mocy niemieckiego kodeksu karnego korzystają już flaga i symbole państwowe Niemiec (fot. Adelaide Di Nunzio/KONTROLAB /LightRocket via Getty Images)

Uznanie za przestępstwo bezczeszczenia flagi i hymnu Unii Europejskiej uchwalił w piątek niemiecki Bundesrat (Rada Federalna). Z reprezentowanych w nim partii nowelizacji sprzeciwia się tylko prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Nowoczesna chce więzienia za zniszczenie flagi UE

Ochronę symboli Unii Europejskiej, w tym flagi UE, zakłada projekt ustawy, który w czwartek w Sejmie złożyła Nowoczesna. Projekt wprowadza ochronę...

zobacz więcej

Na unijne symbole rozciągnięto ochronę, z jakiej na mocy niemieckiego kodeksu karnego korzystają już flaga i symbole państwowe Niemiec. Zgodnie z wprowadzoną przez Bundesrat nowelizacją tego kodeksu, za bezczeszczenie flagi bądź hymnu UE grozić będzie kara grzywny lub pozbawienia wolności na maksymalnie trzy lata.

Nowelizację uchwalono z inicjatywy rządu Saksonii, na której terenie dochodziło ostatnio do niszczenia unijnych flag przez prawicowych demonstrantów.

Zgodnie z niemiecką konstytucją wszystkie uchwały legislacyjne Bundesratu muszą być zatwierdzane przez Bundestag. Z reprezentowanych w nim partii nowelizacji sprzeciwia się tylko prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD).

Kara grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat grozi także w Niemczech osobom, które bezczeszczą wystawioną publicznie w trybie oficjalnym lub zgodnie z panującym zwyczajem flagę innego państwa. Zatwierdzona w czwartek przez Bundestag uchwała Bundesratu anulowała związane z tym zastrzeżenia, by była to flaga państwa utrzymującego z Niemcami stosunki dyplomatyczne oraz, by na ściganie sprawców musiał wyrazić zgodę niemiecki rząd.

źródło:

Zobacz więcej