RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Śmierć ofiary reprywatyzacji. Kaleta składa pozew przeciw Onetowi

Sebastian Kaleta postanowił skierować sprawę do sądu (fot. PAP/Mateusz Marek)
Sebastian Kaleta postanowił skierować sprawę do sądu (fot. PAP/Mateusz Marek)

„W związku z faktem, że to perfidne kłamstwo ciągle jest w tekście Onetu, a skutkuje ono powstaniem skierowanej na mnie fali nienawiści, zdecydowałem się na wytoczenie powództwa o ochronę dóbr osobistych przeciwko Onetowi i red. Schwertnerowi (oprócz wniosku o sprostowanie)” – napisał na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Mowa o manipulacjach, jakich dopuścić miał się autor tekstu o rzekomych kulisach śmierci działaczki społecznej Anny Kryńskiej.

Onet o śmierci ofiary dzikiej reprywatyzacji. Kaleta: Obrzydliwe wykorzystanie

Tekst Onetu jest obrzydliwym wykorzystaniem choroby i tragedii ofiary warszawskiej reprywatyzacji oraz jej śmierci do zaatakowania opcji...

zobacz więcej

Redaktor Onetu Janusz Schwertner opisał „kulisy” śmierci Anny Kryńskiej, jednej z grupy lokatorów wyrzuconych z lokali zreprywatyzowanej kamienicy przy ul. Poznańskiej 14. Kobieta zmarła w październiku 2018 r. – przeszła zawał na planie spotu Patryka Jakiego przed wyborami samorządowymi. Nagranie zorganizowano właśnie w tym budynku. Onet pisze, że Kryńska „została wykorzystana” przy okazji kręcenia spotu polityka. Portal cytuje też anonimowe osoby, które mówią, jakoby dopuszczono się nieprawidłowości i nie zważano na zdrowie kobiety.

Sebastian Kaleta, ówczesny wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej, potwierdził wtedy, że podczas spotkania na Poznańskiej doszło do tragicznego zdarzenia.

„Tekst Onetu jest obrzydliwym wykorzystaniem choroby i tragedii ofiary warszawskiej reprywatyzacji oraz jej śmierci do zaatakowania opcji politycznej, z którą te media walczą” – pisał w oświadczeniu przesłanym dziś portalowi tvp.info Kaleta.

„Szanowny Panie Kaleta, wciąż z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź, kto, w jakich okolicznościach i na czyje zlecenie skasował nagranie, które zarejestrowało śmierć Anny Kryńskiej i czemu pracująca z Wami K. Matuszewska mówi, że jej córka miała pecha, bo »trafiła na polityków«” – napisał na Twitterze Schwertner.

„Odpowiedziałem na pytanie dotyczące spotkań z p. Kryńską. Wiedział Pan, że Pani Anna podczas spotkania nie zasłabła, a mimo to skłamał w Pan tekście. Wpierw proszę sprostować kłamliwe treści. Świadkowie tego spotkania są oburzeni tym kłamstwem” – odpisał Kaleta.

Po kilku godzinach Kaleta opublikował kolejny wpis. Jak stwierdził, w związku z faktem, że tekst nadal widnieje na portalu, co „skutkuje powstaniem skierowanej na niego fali nienawiści”, postanawia skierować sprawę do sądu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej