Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Sytuacja zmierza w dobrym kierunku, jeśli to się utrzyma, otworzymy granice”

Czaputowicz zaznaczył, że polski rząd chce przeanalizować całą sytuację (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Sytuacja zmierza obecnie w dobrym kierunku i jeśli ten trend się utrzyma, to myślę, że polski rząd podejmie decyzje o otwarciu granic dla państw UE – mówił w Bratysławie minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Słowacji Ivanem Korczokiem.

Czesko-słowacka granica nie do końca otwarta. Nie wszyscy przejadą

Czescy przewoźnicy kolejowi i autobusowi poinformowali, że mimo otwarcia o północy ze środy na czwartek granicy ze Słowacją, nie będą mogli wjechać...

zobacz więcej

Wśród tematów rozmów Czaputowicz wymienił współpracę regionalną, rozwój współpracy infrastrukturalnej i handlowej, polskie przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej oraz kwestię zwalczania kryzysu po pandemii koronawirusa.

Przypomniał, że w Polsce obowiązują ograniczenia dotyczące przekraczania granic dla obywateli polskich oraz osób z zagranicy, którzy muszą po powrocie poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

– Obserwujemy sytuację, która, jeśli chodzi o kontrolę pandemii, poprawia się z dnia na dzień. Były ogniska zapalne wśród górników na Śląsku, one są teraz pod kontrolą, po wykonaniu testów dla górników i ich rodzin sytuacja zmierza w dobrym kierunku – mówił Czaputowicz.

– Jeśli ten trend się utrzyma, to myślę, że polski rząd podejmie decyzję o otwarciu granic dla państw członkowskich UE – dodał.

Madryt zmienił zdanie. Otworzy granice dla turystów dopiero 1 lipca

Rząd Hiszpanii wycofał się w czwartek po południu z porannej deklaracji minister turystyki Reyes Maroto, która ogłosiła, że granice z Francją i...

zobacz więcej

Pytany o ewentualne otwarcie granicy ze Słowacją, odpowiedział, że resorty spraw wewnętrznych są ze sobą w kontakcie w tym zakresie.

– Postrzegamy to (otwarcie granic – red.) jako rozwiązanie, które mogłoby dotyczyć wszystkich naszych sąsiadów – podkreślił szef resortu dyplomacji.

– To jest może troszkę inne podejście niż tu, w państwach regionu, Grupy Wyszehradzkiej, które wprowadziły różne ułatwienia na 48 godzin dla swoich obywateli – dodał.

Czaputowicz zaznaczył, że polski rząd chce przeanalizować całą sytuację i „być może podjąć jakieś decyzje” dotyczące zniesienia restrykcji wobec „wszystkich polskich partnerów”.

źródło:

Zobacz więcej