Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Trzaskowski o reprywatyzacji: Zrobiliśmy wszystko. Kaleta: Wytoczyli sprawy 200 lokatorom

Jeśli chcemy rozwiązać kwestie reprywatyzacji, potrzebna jest ustawa reprywatyzacyjna – twierdzi Rafał Trzaskowski. Kandydat KO na prezydenta w Małopolsce zadeklarował, że jeśli wygra wybory, złoży projekt takiej ustawy. Jak zapewnił, władze stolicy „zrobiły wszystko” i pomagają lokatorom. – Warszawa wytoczyła 200 spraw poszkodowanym lokatorom. Trzaskowski zamiast wypłacić środki, które odzyskała dla Warszawy Komisja Reprywatyzacyjna, ciąga tych ludzi przed sądy – komentuje portalowi tvp.info przewodniczący komisji, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Onet o śmierci ofiary dzikiej reprywatyzacji. Kaleta: Obrzydliwe wykorzystanie

Tekst Onetu jest obrzydliwym wykorzystaniem choroby i tragedii ofiary warszawskiej reprywatyzacji oraz jej śmierci do zaatakowania opcji...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Rafał Trzaskowski kontynuuje kampanię przed wyborami prezydenckimi. Na birefingu prasowym w Chrzanowie (woj. małopolskie) pytany był m.in. o ułaskawienie aktywisty miejskiego przez Jana Śpiewaka i związaną z tym kwestię warszawskiej reprywatyzacji.

Trzaskowski: komisja weryfikacyjna skomplikowała sprawy

Kandydat KO zadeklarował, że jeśli zostanie prezydentem, zgłosi do Sejmu projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Pytany o to, dlaczego jako prezydent Warszawy skarży decyzje komisji weryfikacyjnej korzystne dla stołecznego ratusza, odpowiedział, że przyczyniła się ona tylko do tego, by „jeszcze bardziej skomplikować sprawy”.

– My w Warszawie zrobiliśmy wszystko. Między innymi pomagamy właśnie lokatorom, jeśli mają problemy z płaceniem czynszu. Tego typu rozwiązania powinny być przyjęte poprzez ustawę – mówił Trzaskowski. Jego zdaniem PiS z reprywatyzacji „urządził sobie oręż polityczny”.

PO-KO odrzuciła uchwałę o odszkodowaniach dla ofiar dzikiej reprywatyzacji w Warszawie

Głosami Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Rada Warszawy odrzuciła projekt uchwały, zobowiązujący miasto do natychmiastowej wypłaty...

zobacz więcej

Miasto wstrzymuje się także przed wypłatami odszkodowań dla ofiar reprywatyzacji. Zdaniem polityka PO to także wina komisji reprywatyzacyjnej i „skomplikowania” przez nią sprawy. – Dzisiaj musimy poczekać na rozstrzygnięcia sądów, by móc pomóc ludziom – przekonuje Trzaskowski.

„Kontynuator podejścia Gronkiewicz-Waltz”

– Pomoc lokatorom? Warszawa wytoczyła 200 spraw lokatorom, którzy uzyskali korzystne dla siebie decyzje odszkodowawcze. Trzaskowski zamiast wypłacić środki, które odzyskała dla Warszawy komisja, ciąga tych ludzi przed sądy – mówi w rozmowie z portalem tvp.info wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej wskazuje, że poszkodowane osoby to często osoby starsze, przestraszone koniecznością ścierania się na sali sądowej z prawnikami ratusza. Jak zaznacza wiceminister sprawiedliwości, komisja weryfikacyjna w każdym postępowaniu staje po stronie lokatorów i udziela im wsparcia podczas nieprzyjemnych przesłuchań.

Zdaniem Kalety mówienie w tej sytuacji o pomocy lokatorom w ustach Rafała Trzaskowskiego to „obrzydliwa hipokryzja”.

Były wiceszef stołecznego BGN przed sądem. Ruszył kolejny tzw. duży proces reprywatyzacyjny

Przed stołecznym sądem okręgowym rozpoczął się w piątek drugi z tzw. dużych procesów w sprawie stołecznej afery reprywatyzacyjnej, w którym...

zobacz więcej

– W tej sprawie jest kontynuatorem podejścia Hanny Gronkiewicz Waltz – komentuje nasz rozmówca. Wskazuje przy tym, że miasto i beneficjenci reprywatyzacji ścierają się z komisją i lokatorami. W jego ocenie, to właśnie podważanie jej decyzji przez miasto prowadzi do chaosu i blokuje sprawiedliwe zadośćuczynienie pokrzywdzonym.

Śpiewak? Trzaskowski nie zna szczegółów sprawy

Rafał Trzaskowski na rynku w Chrzanowie odnosił się też do ułaskawienia Jana Śpiewaka. Stwierdził, że „nie zna dokładnie akt sprawy i wszystkich szczegółów”.

Takimi słowami nie jest zdziwiony Sebastian Kaleta. – Prędzej po Rafale Trzaskowskim spodziewam się, że ułaskawiłby Jakuba R., bliskiego współpracownika prezydent Gronkiweicz-Waltz, postawionego przed sadem za gigantyczne łapówki – podsumował wiceminister.

źródło:
Zobacz więcej