Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szokujący wpis radnego z Ursynowa. „Jeśli nie przeprosi, powinien złożyć mandat”

Radny przeprosił za wpis (fot. arch.PAP/Maciej Chmiel, tt/MAntosiuk)

Stołeczny radny z Ursynowa Maciej Antosiuk zamieścił na Twitterze kontrowersyjny post, który odnosił się do ruchu #blacklivesmatter – sprzeciwu wobec rasizmu po śmierci George’a Floyd’a. Polityk zamieścił zdjęcie śpiącego bezdomnego człowieka. „Ursynów też dołącza się do akcji” – zadrwił.

Konto Hołowni i Trzaskowskiego prowadzi ta sama osoba? Wpadka kandydatów

„Zapraszam na porannego live” – napisał na Twitterze Szymon Hołownia. Jednak najwyraźniej pomylił linki. Zamiast do swojej transmisji, zalinkował...

zobacz więcej

O sprawie poinformował były polityk Piotr Guział. Zamieścił on screena wpisu ursynowskiego radnego Macieja Antosiuka.

„Brunatny radny Ursynowa szydzi z bezdomnego i drwi z #blacklivesmatter ruchu praw człowieka walczącego z przemocą na tle rasowym” – skomentował Guział. Dodał, że to „wstyd i bezmyślność”.

– Powinien przeprosić, pokajać się. Jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że nie jest godny mandatu i powinien go złożyć – mówi portalowi tvp.info Guział. Dodaje, że to nie jest przypadkowy mieszkaniec, „tylko reprezentant mieszkańców i wieloletni harcerz”.

– W tej sprawie nie wypowiedziała się jego organizacja Projekt Ursynów, który w poprzedniej kadencji był koalicjantem KO na Ursynowie – dodaje Guział.

#Blacklivesmatter to ruch, który w ostatnim czasie ostro sprzeciwił się rasizmowi w USA po tym, jak w wyniku brutalnej policyjnej interwencji śmierć poniósł czarnoskóry George Floyd. Mężczyzna był przez kilka minut podduszany kolanem przez funkcjonariusza; stracił przytomność i zmarł.

W wielu amerykańskich miastach wybuchły zamieszki. W krajach całego świata ludzie wyszli na ulice, by domagać się równości. W wielu miejscach – również w Polsce – protestujący kładli się na ziemię ze słowami „nie mogę oddychać”, które przed śmiercią mówił Floyd.

Maciej Antosiuk po tym, jak spadła na niego fala krytyki, postanowił przeprosić za swój wpis, wcześniej go usunął. Oznajmił, że wpis został wyrwany z kontekstu. Dodał, że wpłacił 200 zł na wspólnotę zajmującą się ludźmi bezdomnymi.

źródło:
Zobacz więcej