Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Jarosław Kaczyński odpowiedział na wulgarne i chamskie ataki PO [WIDEO]

Podczas debaty w Sejmie nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności dla ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego posłanka KO Barbara Nowacka grzmiała z mównicy i groziła ministrowi. Szefowi PO Borysowi Budce nie spodobało się, że prezes PiS z ministrami stoją i zaczął biegać po sali i krzyczeć by usiedli. - Takiej hołoty chamskiej to jeszcze nikt nie widział w tym Sejmie - odpowiedział mu Jarosław Kaczyński. W odpowiedzi z ław PO rozległy się krzyki, że prezes PiS... „mówi o Polakach”.

Premier o wniosku o wotum nieufności dla Szumowskiego: opozycja ma kłopot z faktami

– Wniosek o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego jest pełen przeinaczeń, manipulacji i kłamstw, Szumowski będzie oceniony...

zobacz więcej

Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek wniosek Koalicji Obywatelskiej o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Za odwołaniem ministra głosowała opozycja, przeciwko byli posłowie klubu PiS.

Podczas konferencji prasowej po głosowaniu posłanka Barbara Nowacka powiedziała, że „bez zaskoczenia PiS twardo bronił człowieka, którego konflikt interesów jest bardzo widoczny”.

– PiS nawet nie zechciał przemyśleć swoich działań i w związku z pandemią i teraz przy odmrażaniu gospodarki, a przede wszystkim nie chce zwrócić uwagi, że wszystkie winy ministra Szumowskiego, w tym jego kontakty NCBiR, firmy powiązane z najbliższą rodziną zwyczajnie dorobiły się na koronawirusie – powiedziała posłanka KO, która wcześniej na sali sejmowej przedstawiała wniosek o wotum nieufności dla Szumowskiego.

Podkreśliła, że sejmowa debata pokazała, że „z nimi zwyczajnie jest źle”. – Bronili Szumowskiego, chociaż wiedzą, że to jest nie do obrony, że tam jest konflikt interesów. Minister nawet z tego średnio się broni – powiedziała Nowacka.

W trakcie debaty w pewnym momencie szef PO Borys Budka zwrócił się do ministrów i polityków PiS, w tym prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którzy rozmawiali przy ławach rządowych, aby usiedli.

Szumowski: Nigdy nie występowałem o ochronę, ale lepiej dmuchać na zimne

Nigdy nie występowałem o ochronę, ale w obecnym nasileniu kampanii hejtu doszło do tego, że dostaję szereg gróźb karalnych; lepiej dmuchać na zimne...

zobacz więcej

– To nie jest pana folwark, panie prezesie – mówił Budka do Kaczyńskiego. Wicepremier Piotr Gliński odparł, że wotum nieufności, to „hucpa i skandal”. Prowadzący obrady wicemarszałek Ryszard Terlecki zwracał uwagę Budce.

Posłanka KO Barbara Nowacka powiedziała, że „ma wrażenie, iż pan poseł Kaczyński nazwał nas hołotą”. Budka napisał na Twitterze, że w czasie wystąpienia posłanki Nowackiej „Kaczyński nazywa posłów opozycji chamską hołotą”. „Prawdziwa twarz PiS. Buta i arogancja” – napisał szef PO.

„Prezes Jarosław Kaczyński powie słowo prawdy o zachowaniu części posłów i nagle wielkie poczucie krzywdy. Polecam lekturę sejmowych stenogramów, tam jest przytoczona część tego, co dzieje się w ławach opozycji” – odpowiedział Budce wicerzecznik PiS poseł Radosław Fogiel.

Za udzieleniem wotum nieufności Szumowskiemu opowiedziało się 213 posłów, przeciwko było 237, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wniosek poparły opozycyjne kluby: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL-Kukiz15 i koło Konfederacji. Przeciwko był klub PiS.

źródło:
Zobacz więcej