RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izraelskie lotnictwo ponownie zaatakowało Syrię. Są ofiary

Wcześniej media syryjskie informowały, że izraelski atak odparto (fot. Reuters/Amir Cohen)

Co najmniej dziewięć osób zginęło w czwartkowych w nalotach izraelskiego lotnictwa na cele wojskowe w północno-zachodniej Syrii – poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Według tej organizacji pozarządowej z siedzibą w Wielkiej Brytanii chodzi o dziewięciu bojowników – czterech Syryjczyków i pięć osób, których nie zidentyfikowano. Liczba zabitych może wzrosnąć, gdyż stan wielu rannych jest ciężki.

Naloty Izraela w Syrii i Strefie Gazy. Odwet za ataki rakietowe

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w nocy z niedzieli na poniedziałek ataki na cele dżihadystów w Syrii i w Strefie Gazy – poinformował jeden z...

zobacz więcej

Jak poinformował szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman, celem nalotów były obiekty na obrzeżach miasta Miszaf w prowincji Hama: fabryka broni i ośrodek badawczy, w którym prowadzone są prace nad rakietami ziemia – ziemia krótkiego zasięgu. Obiekty te znajdują się pod kontrolą syryjskich sił rządowych, ale, jak powiedział Rahman, przebywają tam także Irańczycy.

Wcześniej media państwowe w Syrii poinformowały, że syryjska obrona przeciwlotnicza odparła izraelski atak powietrzny w prowincji Hama.

Według syryjskich wojskowych izraelskie samoloty wystrzeliły rakiety z przestrzeni powietrznej Libanu. Władze Izraela nie odniosły się w żaden sposób do tych doniesień.

Izrael wielokrotnie już atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywanych przez libański Hezbollah. Władze Izraela konsekwentnie podkreślają, że nie pozwolą Syrii stać się przyczółkiem dla irańskich sił zbrojnych.

Poprzedni podobny atak miał miejsce pod koniec kwietnia, gdy izraelskie lotnictwo w rejonie Palmyry ostrzelało grupy bojowników lojalnych wobec reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Zginęło wówczas dziewięć osób.

źródło:

Zobacz więcej