Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Odbicie w sondażach? Zmiana rozkładu sił w II turze

Dla drugiej kadencji Andrzej Duda potrzebowałby II tury wyborów (fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Prezydent Andrzej Duda nieznacznie powiększył przewagę w hipotetycznej drugiej turze wyborów prezydenckich nad kandydatem PO Rafałem Trzaskowskim – wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Jak wyglądałoby starcie prezydenta z innymi kontrkandydatami?

Sondaż prezydencki: Jak Andrzej Duda radzi sobie w obu turach

W pierwszej turze wyborów Andrzej Duda może liczyć na 40 proc. poparcia. Na dwóch kolejnych miejscach znaleźliby się kolejno Rafał Trzaskowski (28...

zobacz więcej

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, potrzebna byłaby II tura. W każdej z możliwych opcji wygrywa Andrzej Duda. Gdyby ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi przyszłoby rywalizować w II turze z nowym kandydatem PO, wówczas Rafał Trzaskowski przegrałby wybory – 53 – 47 proc. dla Dudy.

W porównaniu do poprzedniego badania urzędujący prezydent Polski powiększył swoją przewagę nad politykiem PO – wówczas było to 51 do 49 proc.

Jak wynika z badania, większe szanse w II turze miałby były prezenter TVN Szymon Hołownia, który przegrałby 51 do 49 proc. To wynik taki sam, co w poprzednim badaniu.

Minimalną stratę zanotował też szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Obecny prezydent pokonałby szefa ludowców w stosunku 52 proc. wobec 48 proc. (poprzednio 51 proc. wobec 49 proc.).

Konfrontacja z kandydatem Lewicy Robertem Biedroniem przyniosłaby Andrzejowi Dudzie zwycięstwo 55 proc. do 45 proc. (poprzednio 53 proc. do 47 proc.).

Z kolei w zderzeniu z kandydatem Konfederacji Krzysztofem Bosakiem obecny prezydent zdobyłby 60 proc. głosów, a jego rywal 40 proc. (poprzednio 56 proc. wobec 44 proc.).

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 29 maja do 2 czerwca 2020 r. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1058 osób.

źródło:
Zobacz więcej