Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Francja w pandemii: co szósty młody pracownik na bruku

Co szósty młody pracownik stracił pracę. Ale Francuzi nie chcą rezygnować z trzynastek, by utrzymać zatrudnienie (fot. Reuters/Eric Gaillard)

W Pałacu Elizejskim spotkali się przedstawiciele władz i największych central związkowych. Chodziło o wypracowanie wspólnych punktów widzenia sposobów wychodzenia z kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa i związaną z nią kwarantanną.

Koronawirus we Francji: Recesja może sięgnąć poziomu niespotykanego od II wojny światowej

Epidemia koronawirusa w dramatyczny sposób odbija się na stanie francuskiej gospodarki. Recesja ma sięgnąć niespotykanego od 1945 r. poziomu.

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Gospodarka jest w głębokiej recesji, a najwięcej obaw władz i związkowców wywołuje sytuacja młodych. Większość przedsiębiorstw jest zmuszona zamrozić na rok dotychczasowy system szkolenia młodzieży – pół tygodnia pracy płatnej i pół tygodnia nauki w szkole pomaturalnej – bo jest zbyt kosztowny.

Rząd obiecał pomoc finansową, aby uniknąć eksplozji bezrobocia wśród młodzieży poniżej dwudziestego piątego roku życia. Dotyczy to 8 mln ludzi stanowiących 12 proc. populacji. Konkretne posunięcia mają być wprowadzone w życie na początku lipca.

W tej chwili sytuacja na rynku zatrudnienia jest dramatyczna – w wyniku epidemii zlikwidowano 620 tys. miejsc pracy. Co szósty młody człowiek stracił pracę.

Mimo tego zagrożenia 70 proc. wszystkich Francuzów uważa za oburzającą propozycję, by obniżyć zarobki – na przykład zlikwidować trzynastkę, by utrzymać zatrudnienie.

źródło:
Zobacz więcej