Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego

Przeciw wotum głosowało 237 posłów (fot. PAP/Mateusz Marek)

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przeciw głosowało 237 posłów. Za było 213. O odwołanie ministra wnioskowali politycy Koalicji Obywatelskiej.

Tarcza 4.0 uchwalona przez Sejm. Dopłaty do kredytów i dłuższy zasiłek opiekuńczy

Sejm uchwalił tak zwaną Tarczę antykryzysową 4.0, która wprowadza m.in. dopłaty do oprocentowania kredytów dla firm znajdujących się w trudnej...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Wotum nieufności to czas na fakty, nie takie przez krzywe zwierciadło hejtu i awanturnictwa politycznego, ale te, które miały miejsce w rzeczywistości – mówił minister Szumowski w czasie debaty nad wnioskiem o wotum nieufności wobec niego.

– Po trzech miesiącach wychodzicie na mównicę i dajecie dobre rady. Gratuluję. Zwykle one nie są warte funta kłaków – odniósł się Szumowski do zarzutów opozycji.

Przytaczając wypowiedzi szefa PO Borysa Budki z początkowej fazy epidemii o tym, „że może brakować miejsc w szpitalach” i „że to droga włoska, przed którą przestrzegamy”, minister stwierdził, że „kiedy wyście się bali, myśmy pracowali”.

Szumowski dodał, że zamiast skupić się na walce z epidemią, która się jeszcze nie skończyła, na obronie miejsc pracy, to „zajmujemy się analizą fałszywych doniesień, pomówień i oszczerstw”.

Minister stwierdził, że jakość wniosku o wotum nieufności jest dla niego wątpliwa. – A żeby ten wniosek ocenić, wystarczy spojrzeć na przypisy. Przytoczę, że tam są głównie ulubione tytuły państwa, którzy to pisali: „Gazeta Wyborcza”, „Newsweek”, Oko.press, TVN24; znalazłem tam również wątki z portalu Stonogi. Gratuluję – wymieniał.

Sejm uchwalił ustawę o dodatku solidarnościowym

Sejm przyjął w czwartek ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19. Zgodnie z prezydenckim...

zobacz więcej

Szumowski podał m.in. aktualne dane z Włoch – 234 tys. chorych i 33 tys. zgonów, Hiszpania – 240 tys. zakażeń i 27 tys. zgonów. Mówił też, że na zdrowiu Polaków nie oszczędzano, nie zabrakło też miejsc w szpitalach.

Szef resortu zdrowia porównał też liczbę przeprowadzonych testów diagnostycznych, o których brak oskarżali rząd w początkowej fazie epidemii przedstawiciele opozycji. W Polsce przy 25 tys. chorych przeprowadziliśmy blisko milion badań, w Wielkiej Brytanii, Włoszech, czy Holandii na 30 tys. zakażonych – 165 tys, 170 tys testów.

Minister przytaczał też doniesienia o przekształceniu np. lotniska Birmingham w tymczasową kostnicę. Hiszpanie, jak mówił skarżyli się, że nie mogą spalać więcej ciał dziennie.

Szumowski powiedział, że o dramacie deficytu respiratorów dla pacjentów można mówić było za czasów rządów PO, gdy panowała świńska grypa w 2009 r.

źródło:

Zobacz więcej