Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Przed konduktem ukląkł szef policji. Uroczystości żałobne George'a Floyda

Z uwagi na epidemię zgromadzeni mają na sobie maseczki (fot. REUTERS/Lucas Jackson)

W Minneapolis trwają uroczystości żałobne zabitego przez policję George'a Floyda. Przed konduktem żałobnym przewożącym trumnę ukląkł szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo.

Zarzuty pomocy przy morderstwie Floyda dla trzech policjantów

Wydano nakazy aresztowania trzech policjantów obecnych przy zatrzymaniu George'a Floyda – poinformował prokurator generalny Minnesoty Keith...

zobacz więcej

Jest to prywatna ceremonia. Prawnik rodziny Benjamin Crump nazywa ją „apelem do Ameryki i apelem o sprawiedliwość”. Uroczystość uświetnia chór gospel. Z uwagi na epidemię zgromadzeni mają na sobie maseczki.

Kolejne uroczystości żałobne Floyda odbędą się w sobotę w Reaford w Karolinie Północnej, w pobliżu miejsca, gdzie mężczyzna się urodził. Następnie w poniedziałek w Houston, gdzie się wychował. W tym mieście w Teksasie we wtorek odbędzie się jego pogrzeb.

46-letni Floyd zmarł podczas zatrzymania przez policję za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym banknotem 20-dolarowym. Policjant przygniótł go do ziemi i klęczał na jego szyi przez 8 minut i 46 sekund. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

Zabicie Floyda wywołało protesty w Ameryce. Fala demonstracji, w większości pokojowych, ale przeradzających się czasem w agresję i akty wandalizmu, ogarnęła wszystkie duże miasta w USA.

źródło:

Zobacz więcej