Startuje nowa partia satelitów Starlink. Warto obserwować niebo

SpaceX zafundował nam kolejne atrakcje. Tym razem w przestrzeń polecą satelity Starlink. – W nocy z 4 na 5 czerwca nad Polską kilka razy przelecą nad naszym niebem. Przeloty te będą jeszcze bardziej spektakularne – poinformował platformę Twoje Info pan Zbigniew i przesłał nam nagranie przelotu z kwietnia 2020.

Wyjątkowe widowisko na niebie. Częściowe zaćmienie „truskawkowego Księżyca”

W najbliższy piątek na wieczornym niebie będzie można zobaczyć pełnię Truskawkowego Księżyca, nazywaną też Różanym albo Gorącym Księżycem. Przy...

zobacz więcej

Satelity Elona Muska mają utworzyć megakonstelację Starlink zapewniającą internet w miejscach trudno dostępnych. Gdy znajdą się na swoich miejscach, na niskiej orbicie Ziemi, będzie ich w sumie 480. Mają one polecieć z tego samego lądowiska na Florydzie, co pierwszy załogowy lot SpaceX. Nazywane są też „kosmicznym pociągiem”, bo to jasne punkty przesuwające się po niebie w przeważnie równych odstępach.

Ze względu na mocno świecący Księżyc obserwacje mogą być utrudnione, ale i tak warto spojrzeć w niebo.

– Dzisiejszej nocy Starlinki nad Polską pojawią się nie raz, a kilka razy, co stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników takich obserwacji. Najlepiej widoczny przelot ma mieć miejsce pomiędzy 00.43 i 00.51, a kolejny pomiędzy 2.20 i 2.24. Najciekawszy przelot, podczas którego satelity na chwilę znikną z pola widzenia (wlecą w cień Ziemi) ma się odbyć pomiędzy 23.09 i 23.17 – poinformował epoznan.pl Karol Wójcicki, pasjonat astronomii i autor strony na Facebooku Z głową w gwiazdach.

Zachęcamy także do dzielenia się z platformą Twoje Info zdjęciami i filmami.

źródło:
Zobacz więcej