Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Iran: Weteran US Navy zwolniony z więzienia po 683 dniach

Zwolnienie White'a było wynikiem amerykańsko-irańskich negocjacji (fot. Shutterstock/Bumble Dee)

Weteran amerykańskiej marynarki wojennej Michael White został w czwartek zwolniony z irańskiego więzienia po prawie dwóch latach od zatrzymania za obrazę najwyższego przywódcy Iranu. Zwolnienie White'a było wynikiem amerykańsko-irańskich negocjacji.

Jest przełom w sprawie zaginięcia Madeleine McCann

Powraca niewyjaśniona do tej pory sprawa zaginięcia Madeleine McCann, która zniknęła w maju 2007 roku na jednym z portugalskich wybrzeży. Śledczy...

zobacz więcej

Jak poinformowała w czwartek matka White'a, Joanne, po 683 dniach spędzonych za kratkami jej syn jest w drodze do domu.

Podziękowała przy tym amerykańskim i szwajcarskim dyplomatom, a także byłemu gubernatorowi Nowego Meksyku Billowi Richardsonowi, który pośredniczył w rozmowach z irańskim MSZ.

White, który pojechał do Iranu, by spotkać się z kobietą poznaną w internecie, został zatrzymany w Teheranie w lipcu 2018 roku i skazany w marcu 2019 na dziesięć lat więzienia za znieważenie ajatollaha Alego Chameneia oraz publikację prywatnych zdjęć i informacji w mediach społecznościowych.

Nowy Jork: Rabusie splądrowali sklep i odjechali luksusowym autem [WIDEO]

Kamery monitoringu zarejestrowały rabusiów, którzy splądrowali jeden ze sklepów detalicznych na Manhattanie, po czym odjechali dwoma SUV-ami....

zobacz więcej

Jak stwierdził w oświadczeniu Richardson, po wybuchu epidemii COVID-19 w Iranie White został przeniesiony z więzienia do hotelu w związku z problemami zdrowotnymi. Były gubernator zwrócił również uwagę na rolę katarskich dyplomatów w sprawie uwolnienia White'a.

Do zwolnienia doszło niedługo po tym, jak do Iranu wrócił naukowiec Cyrus Asgari. Oskarżony w 2016 roku o kradzież tajemnic handlowych podczas wizyty naukowej w stanie Ohio na północy USA Irańczyk został uniewinniony w listopadzie 2019 roku. Mimo to pozostał w więzieniu w Stanach Zjednoczonych.

Jak stwierdzili jednak amerykańscy dyplomaci cytowani przez agencję AP, uwolnienie amerykańskiego weterana nie miało związku ze sprawą Asgariego, tylko innego Irańczyka będącego tematem negocjacji.

źródło:

Zobacz więcej