Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Śledztwo w światowej federacji sztangistów wykazało ukrywanie dopingu

Sprawy zostaną skierowane do Światowej Agencji Antydopingowej (fot. Shutterstock/ sportpoint)

Dochodzenie w sprawie Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) wykazało ukrywanie dopingu i brakujące miliony dolarów – powiedział śledczy Richard McLaren. W kwietniu z funkcji szefa tej organizacji ustąpił po 20 latach Tamas Ajan.

Kolejni sportowcy złapani po latach na dopingu. To sztangiści

Powtórna analiza próbek kolejnych trzech uczestników olimpijskich zmagań w podnoszeniu ciężarów igrzysk w Londynie dała wynik pozytywny –...

zobacz więcej

McLaren prowadził niezależne dochodzenie w sprawie organu zarządzającego IWF.

Stwierdził, że 40 pozytywnych testów antydopingowych było „ukrytych” w zapisach IWF, a ciężarowcy, których przypadki dopingu były opóźnione lub ukrywane, zdobyli medale na mistrzostwach świata i innych imprezach.

Sprawy zostaną skierowane do Światowej Agencji Antydopingowej.

Jak dodał śledczy, były prezydent IWF Tamas Ajan był „autokratycznym przywódcą”, a organizacja – pełna korupcji. Obejmowało to kupowanie głosów, ukrywanie dopingu i 10,4 miliona dolarów w gotówce, które nie zostały uwzględnione.

– Wszyscy trzymali się finansowej ignorancji dzięki wykorzystaniu ukrytych kont bankowych (i przelewów). Niektóre środki pieniężne zostały zaksięgowane, a niektóre nie – powiedział McLaren.

Kibic oskarżył sztangistę. Domaga się przeprosin za doping

– Dla mnie jest to jedno wielkie nieporozumienie – mówił we wtorek w sądzie sztangista Adrian Zieliński. Mistrz olimpijski z Londynu został pozwany...

zobacz więcej

81-letni Węgier Ajan ustąpił w połowie kwietnia z funkcji szefa IWF w związku z ciążącymi na nim podejrzeniami o różnego rodzaju nieprawidłowości, kończąc swoje 20-letnie panowanie jako prezydent i łącznie 44 lata na stanowiskach federacyjnych.

Śledztwo McLarena zostało wszczęte w styczniu, kiedy niemiecka telewizja ARD zgłosiła nieprawidłowości w światowej federacji.

Ajan miał tolerować ukrywanie przypadków dopingu w tej dyscyplinie, co ukazano w wyemitowanym w styczniu przez ARD filmie dokumentalnym. Powszechną praktyką miało być także pomijanie przy kontrolach antydopingowych czołowych zawodników, w tym medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata.

McLaren, kanadyjski profesor prawa, był głównym śledczym w sprawie dopingu w rosyjskim sporcie.

źródło:

Zobacz więcej