Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Zielone światło dla drobiu z Polski. Hongkong znosi część obostrzeń

Wcześniej w tym tygodniu restrykcje zniosły Armenia i Singapur (fot. Shuttertsock/Anton Mislawsky)

Służba weterynaryjna Hongkongu poinformowała w środę o wznowieniu importu z Polski mięsa drobiowego oraz produktów drobiowych, w tym jaj. Był on wstrzymany w związku z wystąpieniem w naszym kraju przypadków ptasiej grypy – poinformowała Inspekcja Weterynaryjna. Wcześniej w tym tygodniu restrykcje zniosły Armenia oraz Singapur.

Więcej pieniędzy na rolnictwo dla Polski w budżecie UE

Dwa miliardy euro więcej dla Polski na rolnictwo przewiduje nowy projekt unijnego budżetu po 2020 roku. Komisarz do spraw rolnictwa Janusz...

zobacz więcej

Wznowienie eksportu dotyczy powiatów: lubartowskiego (województwo lubelskie); krasnostawskiego i ostrowskiego (woj. lubelskie); ostrowskiego i szamotulskiego (woj. wielkopolskie); myśliborskiego (woj. zachodniopomorskie); legnickiego (woj. dolnośląskie); iławskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

„Przyjmowane będzie wyłącznie świeże/zamrożone mięso drobiowe oraz produkty z drobiu, których cała przesyłka pochodzi od drobiu utrzymywanego w kraju, strefie lub kompartmencie wolnym od grypy ptaków (Avian Influenza, AI) od momentu wylężenia” – czytamy w komunikacie Inspekcji.

Zaznaczono, że „przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia w uzgodnionym formacie używanym aktualnie jako towarzyszące przesyłkom eksportowanym z Polski do Hongkongu”.

O zniesieniu części restrykcji dotyczących importu drobiu z Polski w związku z wystąpieniem ptasiej grypy poinformowały także w tym tygodniu Singapur oraz Armenia.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy w tym sezonie w Polsce stwierdzono pod koniec grudnia 2019 r. w miejscowości Stary Uścimów (Lubelszczyzna). Ostatni przypadek notowano pod koniec marca br. w woj. lubuskim.

źródło:

Zobacz więcej