RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Chciał oszukać „na policjanta”, ale trafił na byłego funkcjonariusza

Policjanci z Gdańska cały czas pracują nad zatrzymaniem wspólników nastolatka (fot. Shutterstock/Bart Bourdon)

Na gorącym uczynku został zatrzymany 16-latek, który próbował oszukać emerytowanego funkcjonariusza policji tzw. metodą na policjanta. Sąd rodzinny i nieletnich zdecydował o tym, że nastolatek najbliższe miesiące spędzi w zamkniętym ośrodku. Sprawa jest rozwojowa, policjanci pracują nad zatrzymaniem współsprawców tego przestępstwa.

Ukradł 100 piw i prawie wszystkie wypił. Gdy wpadł, miał 4 promile

33-latek nocną porą włamał się do sklepu, skąd wyniósł ponad 100 piw. Kiedy po kilku godzinach zapukali do niego kryminalni okazało się, że jest...

zobacz więcej

Oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Karina Kamińska powiedziała, że do oficera dyżurnego z komisariatu w Gdańsku Wrzeszczu zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że oszuści chcą wyłudzić od niego pieniądze metodą na policjanta.

– 66-latek powiedział dyżurnemu, że cały czas jest z nimi w kontakcie. Okazało się, że niczego nieświadomi przestępcy zadzwonili do emerytowanego policjanta, który z uwagi na swoje doświadczenie dokładnie wiedział, jak ich przechytrzyć – dodała Kamińska.

Oficer dyżurny na miejsce wysłał funkcjonariuszy, którzy dowiedzieli się od pokrzywdzonego o tym, że dzień wcześniej zadzwoniła do niego kobieta. Oszustka tłumaczyła, że jest pracownicą poczty.

Kobieta przekonywała pokrzywdzonego, że ma do niego bardzo dużo listów z banku, ale są źle zaadresowane, bo nie ma numeru budynku. Mężczyzna podał adres i zakończył rozmowę.

Członkowie mafii śmieciowych porzucili 14,5 tys. ton odpadów [WIDEO]

Policjanci ze Śląska rozbili dwie grupy przestępcze, których członkowie porzucili 14,5 tys. ton niebezpiecznych odpadów. Szkodliwe substancje...

zobacz więcej

Następnego dnia do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem i nawiązał do rozmowy z pracownicą poczty.

Emerytowany policjant od razu zorientował się, że ma do czynienia z oszustem. Dalej rozmawiał z przestępcą, który powiedział mu, że policja będzie robiła zasadzkę na złodziei, a on ma w tej akcji pomóc.

Fałszywy policjant wypytywał pokrzywdzonego o majątek zgromadzony na kontach i kosztownościach. Pokrzywdzony podawał zmyślone kwoty i manipulował oszustem, który kazał włożyć pieniądze i biżuterię w reklamówkę i wyrzucić przez okno. Jednocześnie emerytowany policjant był w kontakcie z prawdziwymi funkcjonariuszami, którzy przygotowywali się do zatrzymania sprawcy.

66-latek zamiast kosztowności do reklamówki włożył stare buty i wyrzucił je przez okno. Kiedy podejrzany przyszedł odebrać łup, został zatrzymany przez policjantów.

– Zatrzymany 16-latek z Bielska-Białej trafił do policyjnej izby dziecka. Sąd rodzinny i nieletnich zdecydował o umieszczeniu go w zamkniętym ośrodku. 16-latek był już w przeszłości zatrzymywany w przeszłości na terenie Polski za tego rodzaju przestępstwa. Usłyszał już m.in. zarzuty za wyłudzenie od starszych osób ponad 120 tys. zł – powiedziała Kamińska.

Policjanci z Gdańska pracują nad zatrzymaniem wspólników nastolatka.

źródło:

Zobacz więcej