Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Prezydent: 4 czerwca 1989 roku Polacy wybrali wolną Polskę

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że dziś przypada również rocznica odwołania rządu Jana Olszewskiego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Prezydent Andrzej Duda nawiązując do przypadającej dzisiaj rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., powiedział, że Polacy opowiedzieli się wówczas za wolną Polską, a przeciwko komunizmowi. 31 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze w powojennej historii kraju częściowo wolne wybory.

28 lat temu odwołano rząd Jana Olszewskiego

28 lat temu, wieczorem 4 czerwca 1992 r., upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach....

zobacz więcej

– Najmłodsi znają to tylko z podręczników i z opowieści rodziców, ale ja pamiętam tamten entuzjazm. Kiedy miałem 17 lat, nie mogłem jeszcze w tamtych wyborach sam głosować, ale razem z moimi kolegami i koleżankami chodziliśmy wtedy po Krakowie roznosząc ulotki z napisem „Pierwszy raz możesz wybrać. Wybierz Solidarność” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że dziś obchodzimy również rocznicę odwołania gabinetu Jana Olszewskiego. Podkreślił, że tamten rząd próbował strząsnąć z Polski resztki okowów komunizmu i postkomunizmu. .

– Jan Olszewski chciał tego zdecydowanie, jego gabinet (ministrowie – red.) chciał tego zdecydowanie. To był ich wielki cel i ich wielka wizja. Budowanie w pełni wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, którą nie będą rządziły elity, tylko która będzie dla zwykłego obywatela, dla zwykłego człowieka – powiedział Duda.

źródło:
Zobacz więcej