Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Pożar polskiej szkoły w stanie Nowy Jork [WIDEO]

Ogień objął m.in. sale lekcyjne (Twitter/Paweł Żuchowski)

W miejscowości Copiague, na Long Island, w stanie Nowy Jork, wybuchł w środę po południu pożar w budynku audytorium należącym do parafii Matki Bożej Wniebowziętej. Części budynku, w której mieści się Polska Szkoła Dokształcającą im. Zbigniewa Herberta, nie da się prawdopodobnie uratować.

Córka burmistrza Nowego Jorku aresztowana podczas zamieszek

Miniony weekend w USA upłynął pod znakiem protestów, przemocy, wandalizmu i interwencji policji w wielu amerykańskich metropoliach. W sobotę...

zobacz więcej

Jak powiedziała PAP dyrektorka szkoły Dorota Szczech nieznana jest jeszcze przyczyna wybuchu pożaru.

"Około czwartej zaczęłam dostawać wiadomości i SMS-y, że pali się audytorium parafii Our Lay of Assumption. Znajduje się tam nasza polska szkoła. Pojechałam od razu zobaczyć co się dzieje. Wszystko stało w ogniu, ale oczywiście przestrzeń wokół była zagrodzona, ulice zablokowane i nie można było podjechać bliżej. Sprawa jest świeża i nikt nie wie dokładnie jak doszło do pożaru" - mówiła Szczech.

Jak dodała w audytorium mieściła się większość szkolnego sprzętu, książki, flagi itp. Nie potrafiła powiedzieć w jakim stopniu ogień rozprzestrzenił się na pozostałą część budynku, gdzie znajdują się klasy. Nie była pewna, czy w pożarze ktoś doznał obrażeń.

Według dyrektorki szkoła kształci polskie dzieci od najmłodszych do 11 klasy licealnej. Uczęszcza do niej ponad 530 uczniów, personel liczy ok. 30 osób, w tym kadra nauczycielska ponad 20.

"To duża szkoła i dostęp do budynku będzie na pewno przez jakiś czas uniemożliwiony. Nie jest to garstka dzieci, które będzie łatwo gdzieś przenieść. Musimy pomyśleć co zrobić, żeby w miarę możliwości zajęcia mogły się odbywać" - mówiła.

Szczech wyjaśniła, że audytorium jest częścią parafii, do której należy dużo Polaków. Proboszczem jest ksiądz Dariusz Koszyk.

źródło:
Zobacz więcej