Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Projekt rozszerzenia sankcji na Nord Stream 2. Znamy szczegóły

Rosjanie prawdopodobnie nie będą w stanie sami dokończyć gazociągu. Choć szef Gazpromu zapewnia, że to nieprawda (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Wszystkie działania związane z układaniem rur, a nawet ubezpieczaniem statków wykorzystywanych do budowy Nord Stream 2 mają zostać objęte rozszerzonymi amerykańskimi sankcjami. Tak wynika z projektu, do którego dotarł portal Bloomberg.

TSUE odrzucił skargę Nord Stream i Nord Stream 2 przeciw unijnym instytucjom

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił jako niedopuszczalną skargę spółek Nord Stream AG i Nord Stream 2 AG należących w całości do...

zobacz więcej

Jak poinformował Bloomberg, chodzi o projekt, opracowywany przez międzypartyjną grupa amerykańskich senatorów. Wcześniej o przygotowaniu takiego pakietu i wcześniej republikański senator Ted Cruz.

Zgodnie z projektem, o którym pisze Bloomberg obowiązywanie dotychczas nałożonych sankcji zostanie rozszerzone na wszelkie działania związane z układaniem rur czy np. ubezpieczaniem układających je statków. Sankcje mogą dotknąć nawet porty wpuszczające te statki.

Zagrożone mają być także firmy, które modernizują statki (lub tylko udostępniają infrastrukturę do tego celu), a także dostarczają sprzęt np. spawalniczy czy cumowniczy.

Zdaniem portalu Energetyka24 „jeśli instrumenty te zostaną nałożone, będą one w stanie skutecznie zatrzymać układanie gazociągu Nord Stream 2 i definitywnie pogrążyć ten projekt – Rosjanie nie będą bowiem w stanie znaleźć ani jednostki, ani portu, który umożliwi kontynuowanie budowy”.

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller stwierdził, że Rosja jest w stanie dokończyć inwestycję własnym sumptem, „nie uściślił jednak, w jaki sposób” – pisze Bloomberg. Wcześniej szef innej państwowej firmy, Zjednoczonej Korporacji Budowy Statków, Aleksiej Rachmanow przyznał, że Rosja nie ma takich możliwości. Ale Miller zapewnił, że gaz popłynie rurociągiem jeszcze w 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej