Koronawirus. Andrzej Duda bierze udział w debacie z ekspertami z USA

Rozmowy będą koncentrowały się wokół propozycji prezydenta Polski (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w środę w międzynarodowej wideokonferencji Rady Atlantyckiej, poświęconej zarządzaniu skutkami pandemii koronawirusa – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wcześniej wyjaśnił, że rozmowy będą koncentrowały się wokół propozycji zawartych w liście, jaki pod koniec kwietnia Andrzej Duda skierował do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich i krajów stowarzyszonych z UE.

Die Welt chwali Polskę: Uniknęła kryzysu euro, uchodźców, a pandemia ją wzmocni

„Ani zapaść na rynkach finansowych, ani kryzys migracyjny właściwie nie dotknęły Polski. Ma to swoje przyczyny ekonomiczne, polityczne i...

zobacz więcej

List Dudy zawierał pięciopunktowy plan dot. współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa. Pierwszy punkt planu dla Europy dotyczył „podniesienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy poprzez wspólne działania państw”.

Prezydent wskazał m.in. na potrzebę stworzenia europejskiego mechanizmu zabezpieczania sprzętu medycznego potrzebnego do ratowania życia. Drugi punkt planu dotyczył kwestii rozwoju gospodarczego i nadania nowego impulsu rozwojowego poprzez duże inwestycje publiczne i odbudowę zdolności produkcyjnych Europy.

Trzeci punkt planu prezydenta odnosił się do kwestii przestrzegania prawa międzynarodowego jako gwarancji pokojowych relacji miedzy państwami i stabilizacji na świecie.

W czwartym punkcie prezydent wskazuje na to, że choć pandemia jest obecnie dominującym tematem, nie można porzucić dyskusji o budowie bezpieczeństwa militarnego, bo „stare zagrożenia”, jak terroryzm, polityka imperialna, naruszanie ładu międzynarodowego, nie minęły.

Piąty punkt planu prezydenta - powiedział minister - dotyczy tego, że odbudowa gospodarki i powrót na ścieżkę rozwoju muszą uwzględniać kwestie klimatyczne, ale według wzorca „sprawiedliwej transformacji, która uwzględnia możliwości ekonomiczne i społeczną zgodę na politykę klimatyczną”.

źródło:
Zobacz więcej