Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rosyjski historyk: Stalin został pośrednio skazany w Norymberdze

„Wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec rehabilitacji faszystowskich i komunistycznych potworności” – napisał naukowiec (fot. Shutterstock/ Baturina Yuliya)

Profesor Jurij Piwowarow, historyk z Rosyjskiej Akademii Nauk, zaapelował do władz swojego kraju, aby zaprzestały fałszowania historii. Chodzi o złożony w Dumie projekt rehabilitacji paktu Ribbentrop-Mołotow, którego wypełnieniem była niemiecko-sowiecka napaść na Polskę rozpoczynająca – jak przypomniał naukowiec – II wojnę światową.

Niemiecka prasa: otoczenie Putina chce rehabilitacji paktu Ribbentrop-Mołotow

W 1989 r. sowiecki parlament z inicjatywy Michaiła Gorbaczowa potępił pakt Ribbentrop-Mołotow. Obecnie ludzie Władimira Putina dążą do...

zobacz więcej

W tekście opublikowanym na blogu niezależnej radiostacji Echo Moskwy prof. Piwowarow ostrzegł, że próba rehabilitacji Paktu Ribbentrop-Mołotow oznacza rehabilitację zarówno stalinizmu, jak i hitleryzmu.

Naukowiec wskazał, że byłoby to także równoznaczne z próbą rewizji wyroków Trybunału Norymberskiego. Jak przypomniał, W 1946 r. Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze uznał Ribbentropa za winnego popełnienia przestępstw przeciwko ludzkości i skazał na karę śmierci.

Historyk podkreślił, że wyrok Trybunału pośrednio dotyczył także Mołotowa i Stalina, ponieważ „zawierać porozumienia o przyjaźni ze zbrodniarzem mogą tylko zbrodniarze”.

„Ja, profesor Rosyjskiej Akademii Nauk, historyk i autor wielu prac na temat przeszłości i teraźniejszości naszej ojczyzny, potomek rosyjskich generałów i oficerów wyrażam zdecydowany sprzeciw wobec rehabilitacji faszystowskich i komunistycznych potworności” – zakończył swój tekst rosyjski naukowiec.

W ubiegłym tygodniu do izby niższej parlamentu Rosji - Dumy Państwowej - trafił projekt ustawy rehabilitującej sowiecko-niemieckie porozumienie, które doprowadziło do agresji na Polskę i kraje bałtyckie.

Zgodnie z projektem na terenie Federacji Rosyjskiej straci moc rezolucja II Zjazdu Rady Deputowanych Ludowych ZSRS z 24 grudnia 1989 r. potępiająca pakt Ribbentrop-Mołotow.

źródło:
Zobacz więcej