Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kryzys demograficzny w Hiszpanii. „Te statystyki są niepokojące”

Zjawisko nasiliło się w Hiszpanii po 2009 r. (fot. Borja Sanchez-Trillo/Getty Images)

W 2019 roku w Hiszpanii przyszło na świat 359770 dzieci, czyli najmniej od 1941 roku, kiedy rozpoczęto oficjalnie liczyć urodzenia w tym kraju – wynika z opublikowanych w środę danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie.

Wzrosła samodzielność dzieci w zdalnej nauce

Po ponad dwóch miesiącach zdalnej nauki wzrósł odsetek nauczycieli prowadzących lekcje online, a uczniowie stali się bardziej samodzielni – wynika...

zobacz więcej

Według tej podległej rządowi Hiszpanii instytucji w porównaniu z rokiem wcześniejszym w 2019 roku nastąpił spadek liczby urodzeń o 3,5 proc.

INE zauważa, że zjawisko nasiliło się w Hiszpanii po 2009 r. Od tego czasu liczba urodzeń spadła w tym kraju o 27,3 proc.

INE odnotowuje też, że w ostatnich dekadach miał miejsce znaczący spadek liczby dzieci przypadających na jedną mieszkankę Hiszpanii w wieku płodnym. O ile w 1964 roku było to średnio troje dzieci na kobietę, to w 2019 roku wskaźnik ten spadł do nienotowanego wcześniej poziomu 1,23.

Spośród 17 wspólnot autonomicznych 47-milionowej Hiszpanii w 2019 roku tylko w regionie La Rioja na północy nastąpił wzrost liczby urodzeń – o 3,3 proc. wobec roku poprzedniego.

WOT pomogą w organizacji kolonii i obozów letnich

Wojska Obrony Terytorialnej pomogą organizatorom wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży – doradzą, jak zrobić to bezpiecznie, odkażą...

zobacz więcej

Komentujący środowe dane INE dziennik „El Mundo” spodziewa się, że wraz z nasileniem kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa dla hiszpańskiej demografii nadchodzą trudne lata, które będą „naznaczone dalszym spadkiem liczby urodzeń”.

„Te statystyki są niepokojące” – uważa dziennik.

„Jeśli bowiem w okresie naznaczonym największą pomyślnością gospodarczą nie zanotowano znaczących wzrostów narodzin dzieci, to trudno spodziewać się, by przyszłość, przynajmniej ta najbliższa, była optymistyczna, wraz ze spodziewanym wzrostem bezrobocia i mniejszą liczbą napływających imigrantów” – napisał „El Mundo”.

źródło:
Zobacz więcej