Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Prezydent: 40 mln zł na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich w 2020 r.

W 2020 roku 40 mln zł będzie przewidziane na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich – zapowiedział prezydent Andrzej Duda w Urszulinie (Lubelskie) podczas spotkania z Kołami Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego. Zaznaczył, że był orędownikiem ustawy regulującej funkcjonowanie tych kół z 2018 roku, która dała im możliwość uzyskania osobowości prawnej, a także finansowania ze strony państwa.

Prezydent do rolników: Dziękuję, że zapewniacie nam bezpieczeństwo żywnościowe

Prezydent Andrzej Duda podczas gali wręczenia nagród AgroLigi 2019 podkreślił, że polskie rolnictwo plasuje się na światowym poziomie. Podziękował...

zobacz więcej

– Może to nie są wielkie pieniądze te kwoty pomiędzy trzy a pięć tysięcy złotych, które może koło Gospodyń Wiejskich dostać na swoją działalność. Ale myślę, że one są pomocne i one wspierają, że zawsze można coś za to kupić, można wyposażyć siedzibę, można po prostu coś dobrego zrobić, a nie mam żadnych wątpliwości, że kto jak kto, ale gospodynie poradzą sobie z tym znakomicie – powiedział Duda.

Jak zaznaczył ustawa umożliwia też KGW prowadzenie działalności gospodarczej, a ich dochody przeznaczone na działalność statutową nie podlegają m.in. podatkowi VAT (zwolnienie do 200 tys. zł).

– W ostatnich dniach była nowelizacja tej ustawy, miałem przyjemność złożyć pod nią swój podpis, która przewiduje, że w tym roku 40 mln zł będzie przewidziane na funkcjonowanie Kół Gospodyń Wiejskich. W zeszłym roku to było 30 mln zł, a w poprzednim roku, w 2018, zaledwie 16,5 mln – mówił Andrzej Duda. Jak zaznaczył, te 40 mln zapewni możliwość otrzymania wsparcia przez ponad 11 tys. Kół Gospodyń Wiejskich w całym kraju.

Prezydent zaznaczył, że najlepszym dowodem na to, jak wiele ta ustawa dała Kołom Gospodyń Wiejskich, jest to, że od grudnia 2018 roku liczba Kół Gospodyń Wiejskich w Polsce się podwoiła. – To pokazuje, jak bardzo pobudziło to do życia i tworzenia tych obywatelskich wspólnot – mówił prezydent.

źródło:
Zobacz więcej